ÇAĞRI MERKEZİ:  444 50 52      
 WHATSAPP RANDEVU HATTI:  0549 610 11 75      

Bedros Şirinoğlu Müzesi

Farklı kültürlerden gelen insanların bir arada özgürce ağırlandığı bir misafirhanedir İstanbul. Bu güzel misafirhanenin tarihsel ve kültürel dokusuna 5 Aralık 2004 Pazar günü yeni bir renk daha eklendi: "Bedros Şirinoğlu Müzesi."

Bedros Şirinoğlu Müzesi 1832 yılında Kazaz Artin Amira Bezciyan'ın girişimci ruhuyla kurulan Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfını tamamlayan son halkadır. Bu büyük kompleksin içinde inanç,kültür ve sosyal gelişmeler iç içe geçiyor. İnsanları her yönüyle cezbeden bu kompleks içerisine açılan müze Sn. Bedros Şirinoğlu'nun maddi ve manevi katkılarıyla oluşturulmuş, Ermeni tarihinin yaşayan bir sembolü olarak ve Türkiye'de açılan ilk ermeni müzesi ünvanı ile gelecek kuşaklara açılacaktır.

Müzeyi gezdiğinizde Ermeni insanlarının beğeni ve zevklerini yansıtan eserlerle karşılaşacaksınız. El işi günlük kullanım eşyaları, inançlarını simgeleyen dini materyaller, Surp Pırgiç Hastanesinin padişahlar ve üst rütbeli din adamları tarafından verilen açılış fermanları, salnameler, vakfiye defterleri, tıbbi malzemeler, hüccetler, çiniler, göz kamaştıran tablolar.. vb. birçok eser göreceksiniz.

Bu eserleri incelediğinizde Osmanlı döneminden günümüze kadar Ermeni toplumunun gelişim şemasını takip edebilir, günlük yaşayışlarına girebilir, farklı dönemlerde hangi statülere sahip olduklarını ve nasıl bir kültürle yoğrulduklarını anlayabilirsiniz.

Bedros Şirinoğlu Müzesi Ermeni kültürünü ve toplumsal yaşayışını bir nebze olsun sizlere görsel olarak yaşatmaya çalıştığımız bir mekandır.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

Surp Pırgiç Twitter' da

surppirgic Opr. Dr. Muharrem ÖNER Hastanemiz Genel Cerrahi Polikliniğinde hizmete başlamıştır. #sağlık #hekim #genelcerrahihttps://t.co/H3H6PqD2nC
surppirgic Opr. Dr. Nadir Adnan HACIM Hastanemiz Genel Cerrahi Polikliniğinde hizmete başlamıştır. #sağlık #hekimhttps://t.co/8NbdVi2EHP

Bizimle Paylaşın

Hastanemizde aldığınız hizmetlerden bir sıkıntı yaşadınız mı? Veya bir öneriniz mi var? Bizimle tüm düşüncelerinizi, taleplerinizi Görüş ve öneri formumuz aracılığıyla paylaşabilirsiniz...

GÖRÜŞ & ÖNERİ FORMU

Bizi Takip Edin!