Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Beslenme ve Diyetetik

Metabolizma Ölçümü
Hastanemizin Beslenme ve Diyet Depart-manında kullanılan Fitmate Metabolizma Ölçüm Cihazı kişinin ortalama oksijen tüketim kapasitesinden bazal metabolizma hızını ölçmektedir. Kısa zamanda doğruluğu klinik çalışmalarla kanıtlanmış olan bu cihaz, teknolojinin diyet ve sağlıklı beslenme alanındaki son yansımasıdır. Ülkemizde sayılı hastanede yer alan bu teknoloji Dünya’ da doğru sonuç alınabilen en başarılı cihaz olarak kabul görmektedir. Bu ölçüm ile vücut için gerekli günlük enerji hesaplanır ve bireyin diyet programı kişiye özel olarak hazırlanır. 

Body Empedans Analizi
Bireyin vücut bileşimini incelemek için “Tanita” cihazı ile yapılan elektronik analizdir. Total vücut analizinin yanında segmental (bölgesel) olarak da vücut analizi yapabilen cihazın kullanımı diyet sürecinin takibinde çok önemlidir. Bu ölçüm ile vücut ağırlığı tespit edilir ve vücut kitle endeksi ile vücuttaki yağ ve sıvı oranları hesaplanarak ilgili değerler ile karşılaştırılır. 

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için, hayatımızın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmeliyiz. Toplumumuzda genellikle beslenmeye bir hastalık oluşması durumunda dikkat edilir. Oysa beslenme ilk olarak anne karnında başlar. Çocukluk çağında kazanılan alışkanlıklarla da devam eder. Bu dönemde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları ileride;

• Diabet, 

• Hipertansiyon, 

• Kardiyovasküler hastalıklar,

• Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları,

• Obezite, gibi ciddi sağlık problemlerini ortaya çıkaracaktır.

Bu nedenle de yeterli ve dengeli beslenme sağlığı koruyucu ve bazı durumlarda da tedavi edici özelliktedir. Sağlıklı yaşamak, beslenme bozukluğu ile ilgili hastalıklardan korunmak ve beslenmeye dayalı hastalıklarda tıbbi beslenmeyi öğrenmek için; Hastanemizde Beslenme ve Diyet departmanında hastalar biyokimyasal sonuçları ile değerlendirilip, gerektiğinde doktora yönlendirilerek, doktor ve diyetisyen işbirliği ile gerekli tedavi altına alınmaktadır. Kişilerin beslenme alışkanlıkları da gözönünde bulundurularak özel tıbbi beslenme programları hazırlanmaktadır.

beslenme06

Bu beslenme programları; 

1) Koruyucu Beslenme

• Çocukluk dönemi beslenmesi

• Adölesan beslenmesi

• Gebelik ve Emziklilik dönemi beslenmesi

2) Tedavi Edici Beslenme

Kişinin tüketebileceği miktarlar ile vücudun ihtiyaçları arasında bir denge oluşturmaya yönelik tıbbi beslenme tedavisidir. 

• Kardiyovasküler hastalıklar

• Diyabet

• Karaciğer ve böbrek hastalıkları

• İdrar yolu hastalıkları ve böbrek taşları

• Gut hastalığı

• Malnütrisyon

• Obezite

Klinik Diyetisyenimiz poliklinik hizmeti vermemektedir.


Beslenme ve Diyetetik Doktorlarımız

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.