Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

OBEZİTE TEDAVİSİ

 

OBEZİTE NEDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR?
Obezite, yani bir diğer adı ile şişmanlık; insan vücudunda yağ hücrelerinde depolanan enerji rezervlerinin risk oluşturacak düzeyde artmasıdır. Yaşam kalitesini düşürdüğü ve yaşam süresini kısalttığı bilinmektedir.

Vücut yağı, normalde erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’ini, kadınlarda %20 -25’ini oluşturur. Şişmanlıkta vücut yağı, erkeklerde %25’i, kadınlarda %35’i geçer. Vücut kompozisyon analizi ile yağ oranını belirlemek mümkündür.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), obezitenin mutlaka tedavi edilmesi gereken bir kronik hastalık olduğu ve önlenebilrir ölüm nedenleri arasında sigaradan sonra ikinci sırada yer aldığını bildirmektedir. Obezite, en kolay şekilde Beden Kitle İndeksinin (BKİ) hesaplanması ile tanınmaktadır.

BKİ; vücut ağırlığının boyun karesine (metrekare) bölünmesi ile bulunur:
BKİ = vücut ağırlığı (kg) / Boy uzunluğunun karesi (m2)
Dünya Sağlık Örgütü’nün sınıflandırmasına göre;

> BKİ 18,5 altında olanlar zayıf
> BKİ 18,5 ile 24,9 arasında olanlar normal kilolu
> BKİ 25 ile 29,9 arasında olanlar fazla kilolu
> BKİ 30 ile 39,9 arasında olanlar obez
> BKİ 40 ve üzerinde olanlar ciddi derecede obez (morbid obez) sayılmaktadır.

Bu son grupta ani ölüm riski fazladır. Obezite tedavisi kişinin BKİ sınıflandırmasına göre şekillendirilir.

Tedavide genel yaklaşım;
BKİ 25 ile 29,9 arasında olan fazla kilolu bireyler için; Beslenme ve Dahiliye Uzmanı,
BKİ 30 ile 34,9 arasında olan obez bireyler için; Beslenme ve Dahiliye Uzmanı,
BKİ 35 ve üzerinde olan ciddi derecede obez bireyler için; Beslenme, Dahiliye ve Genel Cerrahi Uzmanının değerlendirmesi gerekmektedir.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.