ÇAĞRI MERKEZİ:  444 50 52      
 WHATSAPP RANDEVU HATTI:  0549 610 11 75      

DİZ ARTROSKOPİSİ VE MENİSKÜS

 

İnsan organizmasının yaşamını aktif olarak devam ettirebilmesi için, eklemlerin fonksiyonlarının tam ve eksiksiz bir şeklide olması gerekmektedir.

Eklemleri ilgilendiren problemlerin varlığında günümüzde teşhis ve tedavi amacıyla artroskopik girişimler yapılmaktadır. Artroskopinin kelime anlamı eklemlerin geliştirilmiş teknolojik aletlerle gözle görülür hale getirilmesidir.

Diz kapağı problemleri Dizde inflamasyon (snovit)
Diz Artroskopisi Tekniği
Günümüzde diz artroskopisi artroskop adı verilen 6.5 mm çapında optik ile 0.5-1 cm lik bir kesi ile yapılır. Dizin içerisi steril su ile şişirilir. Soğuk ışık kaynağı kullanılarak dizin içerisi aydınlatılır. Fiberoptik bir kablo yardımıyla dizin içerisindeki görüntü monitöre nakledilir. Görüntü sağlandıktan sonra dizde ikinci küçük bir delik açılarak diz içindeki patolojinin tedavisi yapılır.

Hangi Eklemlere Uygulanır?
İnsanlar arasında çok sık duyulduğu için ve ilk uygulamaların yapıldığı yer olması nedeniyle diz eklemi, artroskopik girişimlerin en fazla tercih edildiği yerdir. Omuz, dirsek, kalça ve ayakbileği eklemleri de artroskopik girişimlerin yapıldığı diğer eklemlerdir. Bu eklemlerdeki problemler artroskopi sayesinde gözle görülür hale gelmekte, teşhis ve tedavi çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Artroskopik Diz Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?
Girişim çok küçük bir kesi ile yapılmaktadır
Ameliyat yerinin izi minimaldir
Eklem içi yapılar açık ameliyatta göre çok daha rahatlıkla gözle görülür Hasta ameliyat sonrasında birkaç saat içerisinde taburcu edilir
Hastaya erken dönemde rehabilitasyon yapma imkanı olur
İşine 1-2 hafta içinde döner
Sportif faliyetlere daha erken başlar
Artroskopi Gerektiren Diz Problemleri
Menisküs yırtıkları

Diz içi bağ kopmaları ve zedelenmeleri ( çapraz bağ yırtıkları) Dizde kıkırdak hasarı ve serbest kıkırdak parçaları

Genellikle menisküs kelimesinin söylenmesi insanlar arasında korkulan ve üzüntü veren bir durumdur. Gerçekten de geçmişte menisküs yırtığının olması nedeniyle sporu çok genç yaşta bırakmak zorunda kalan sporcular olmuştur. Oysa ki menisküsler her insanda bulunan normal anatomik oluşumlardır. Problem olan durum menisküsün yırtılmasıdır.

Menisküsler insanın dizinde iç ve dış olmak üzere iki adet C şeklide kıkırdağa benzer oluşumlardır. Menisküsler dizde yastık görevi görürler. Diz eklemine gelen yükleri eşit dağıtma, kıkırdağa binen yükleri azaltma ve dizin sağlamlığını artırma gibi çok önemli fonksiyonları vardır. Menisküslerin doğumsal patolojilerini bir kenara bırakırsak en sık yırtıkları ile karşılaşmaktayız.

Menisküs yırtıkları dizde olan ani dönüşler, dize gelen darbeler, çok sık çömelmeler ve kazalardan sonra oluşmaktadır. Genç insanlarda spor travmalarına (özellikle futbol, kayak) bağlı olurken, daha yaşlı insanlarda diz kireçlenmesinin sonucu olarak menisküsler hasara uğramaktadır. İki durumda da menisküs problemleri göz ardı edilmemelidir ve gerekli tedavisi yapılmalıdır. Özellikle genç ve aktif insanlardaki menisküs yırtıklarının varlığı kıkırdak hasarına yol açar ve bu şekilde dizin erken yaşta kireçlenmesine neden olabilir.

Menisküs Yırtığının Düşünülmesi Gerekli Durumlar Nelerdir?
Dizde ağrı
Eklemde sıvı birikmesi
Diz ekleminin şişmesi
Dizin tam bükülmesiyle (hiperfleksiyon) artan ağrı
Merdiven inip çıkmada güçlük ve takılma hissi
Dizin herhangi bir pozisyonda kilitlenmesi (acil bir durumdur)

Menisküs Yırtıkları Nasıl Tedavi Edilir?
Menisküs yırtıkları yerine ve yırtığın derecesine göre günümüzde artroskopik olarak tedavi edilirler. Menisküslerin açık cerrahisi (geniş bir kesi ile yapılan) terk edilmiş bir yöntemdir. Artroskopik olarak özellikle yaşlı insanlarda ve çok parçalı kompleks yırtıklarda menisküsün yırtık bölümü çıkarılarak tedavi edilir. Geçmişte uygulanan bütün yırtık menisküsün tamamen çıkarılması günümüzde tercih edilmeyen bir yöntemdir. Yırtık menisküsün dikilmesi ancak bazı özel durumlarda uygulanan bir durumdur.
Artroskopiden Sonra Neler Gereklidir?
Diz artroskopisi hastanede ayaktan vaka (outpatient) denilen operasyon grubundadır. Hasta ameliyat sonrasında 3-4 saat içerisinde evine gidebilir. Ameliyatı yapan ortopedist tarafından kullanılacak ilaçlar ve yapılması gerekli egzersizler hastaya öğretilir. Ameliyat sonrası uygulanacak olan buz tedavinin önemli bir parçasıdır. Sadece menisküs yırtığına bağlı bir girişim yapılmış ise hastanın yürümesinde bir sakınca yoktur.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

Surp Pırgiç Twitter' da

surppirgic SAĞLIKLI, MUTLU BİR BAYRAM GEÇİRMENİZ DİLEĞİ İLE KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN #bayram #sağlık #KurbanBayrami https://t.co/73Laer4Xm0
surppirgic #30Ağustos Zafer Bayramı' mız Kutlu Olsun! https://t.co/pHmhd1BwBC

Bizimle Paylaşın

Hastanemizde aldığınız hizmetlerden bir sıkıntı yaşadınız mı? Veya bir öneriniz mi var? Bizimle tüm düşüncelerinizi, taleplerinizi Görüş ve öneri formumuz aracılığıyla paylaşabilirsiniz...

GÖRÜŞ & ÖNERİ FORMU

Bizi Takip Edin!