Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

ELEKTROMİYOGRAFİ (EMG)

 

ELEKTROMİYOGRAFİ (EMG) NEDİR?
EMG veya elektromiyografi, sinir ve çizgili kasların elektrik potansiyelinin incelenmesine dayanan bir nörolojik tetkik yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan tıbbi cihaza elektromiyograf, cihazın kaydettiği veriye elektromiyogram denir. Tıbbi anomalikleri, aktivasyon seviyesini teşhis etmek veya insan veya hayvanların biyomekanik hareketini analiz etmek için sinyaller kullanılabilir.

EMG Nasıl Yapılır?
EMG, iki bölümden oluşan bir tetkiktir. Birinci bölümde; iletim çalışmasında sinirlerin ne kadar hızla iletim yaptığını hesaplar. Kasların üzerine yerleştirilen elektrotla ilgili sinire çok hafif bir elektriksel uyarım verilir. Hastaya hiçbir zararı yoktur. Sadece kalp pili olan hastalarda bu tetkik kalpte ritim bozukluğuna (aritmi) neden olabileceği için yapılmaz. İkinci bölümde ise, çok ince özel olarak yapılmış, sadece bir hastaya kullanılıp atılan "disposable" iğneler kullanılır. Gerekli kaslara girilerek bu kasların aktivitesine bakılır. Bu bölümde elektrik uyarımı yoktur.

EMG Öncesi Ne Yapmanız Gerekir?
• EMG incelemesine gelirken vücudunuzun temiz olması önemlidir. Bir gün önce banyo yapınız.
• İncelemeye tok olarak gelmeniz yararlı olur.
• Rahat edeceğiniz kıyafetler giyiniz, değerli eşyalarınızı (takı ..vb.) üzerinizde bulundurmayınız.
• Sarılık, kalp ameliyatı (kalp pili) kan hastalığı, alkol – madde bağımlılığı gibi durumlar var ise inceleme öncesi mutlaka bilgilendiriniz.
• Hastalığınız ile ilgili daha önce yapılmış olan inceleme sonuçlarınızı yanınızda getiriniz.
• Çekime gelirken el ve ayaklarınızın sıcak olmasına dikkat ediniz (kış aylarında).
• EMG inceleme süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.
• Randevulu hastaların dışındaki acil hastalara öncelik tanınmaktadır.
• Size verilen randevu saatinde gelerek evraklarınızı teslim ediniz.
• EMG çekim sonuçları, aynı gün mesai saatleri içinde verilecektir.

EMG Kimlere Yapılır?
1. Bel ve Boyun Fıtıkları,
2. Kas Hastalıkları,
3. Motor Nöron Hastalığı,
4. Nöropatiler,
5. Sinir hasarı gibi ön tanısı olan hastalara uygulanır.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.