Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

GASTROSKOPİ KOLONOSKOPİ

 

Gastroskopi Nedir?
Gastroskopi, yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağının içinin direkt olarak gözle incelenmesidir. Sorunun daha iyi anlaşılması ve geç kalınmaksızın çözümünün sağlanması için yapılır. Radyolojik yöntemler ile ortaya konamayan hastalıklar Gastroskopi ile kolayca tespit edilebilir.

Gastroskoplar bir kurşun kalemin kalınlığından başlayarak değişik kalınlıkta ucunda parlak ışıklı ve kıvrılabilen küçük bir kamerası olan plastik borudur. Tv kamera sistemi ile görüntü ekrana yansıtır bu şekilde yemek borusu ve midenin iç yüzünü görür. Böylece midede herhangi bir hastalığın olup olmadığını da kolayca belirler. Gastroskop içinden yollanan ince bir telle doku örneği alınabilir (Biyopsi), polip çıkartılabilir (Polipektomi) veya kanayan bölgelere müdahale edilebilir (Skleroterapi).

Gastroskopi endikasyonları
Gastroskopi karın ağrısı, yanma, ekşime, gaz şikayetleri, yutkunma zorluğu, açıklanamayan kilo kaybı, kansızlık , üst sindirim sistemi kanaması geçiren hastalar, yabancı cisim çıkartılması, mide polipi veya daha önceki biyopsilerde normal olmayan doku tespit edilmesi vb. durumlarında, bazen de kontrol amaçlı olarak yapılır.

Gastroskopi Öncesi Hazırlık
Mide endoskopi işleminden önce tamamen boş olmalıdır. Bir önceki akşam gece yarısından sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Endoskopi sırasında verilen ilaçlar uyku hali yapacağından yanınızda size eşlik eden biri olması önerilir. Tetkikten 15 dakika önce endoskopi ünitesinde olunmalıdır. Bu süre içinde hemşire tarafından işleme hazırlanılır. İşlemden önce, sedasyon ve işlem onay belgesinin imzalanılması istenilecektir. Düzenli kullanılan ilaçların listesi bildirilmelidir. Örneğin; aspirin ve benzeri ilaçlar endoskopiden önce kesilmelidir. Antiasit kesinlikle kullanılmamalıdır. Bilinen herhangi bir ilaç alerjisi var ise belirtilmelidir.

Gastroskopi işlemi Nasıl Yapılır?
Hastanın boğazı lokal anesteziklerle uyuşturulur. Sonrasında hastayı uyuşturmak için damar içinden ilaç verilir. Bununla birlikte hastaya oksijen verilerek nabız, tansiyon ve kandaki oksijen saturasyonu devamlı gözlem altında tutulur. Girişim süresi yaklaşık 10-15 dakikadır.

Endoskop ağız içinde olduğu halde rahatça nefes alınıp verilebilir. İlaçları hemen nötralize edecek (etkisini yok edecek) ilaçlar bulunmaktadır. Olabilecek tüm acil durumlar için ekip tam teşkilatla hazır durumdadır.
Tüm bu işlemler sırasında acı duyulmaz.

Gastroskopi sonrası
Gastroskopiden sonra hasta yarım saat uyanma odasında ilaçların etkisi geçene kadar dinlendirilir ve damar içi kanül çıkarılarak işlem sonucu ile ilgili hasta bilgilendirilir. Kontrol randevusu verilerek hasta birkaç gün içinde tekrar davet edilir. Böylece tedavi altına alınan hasta, eğer biyopsi alınmışsa sonuçları ile birlikte tekrar değerlendirilir ve tedavisi tamamlanır. Bu sürenin sonunda refakatçiniz ile birlikte ayrılarak istirahat etmeniz önerilecektir. Kendinizi iyi hissetseniz dahi işlemden sonraki 12 saat içinde araç kullanma, tehlikeli veya yaralanma olasılığı olan işlerle ilgilenilmemesi tavsiye edilir.

KOLONOSKOPİ Nedir?
Kolonoskopi, içi boşluklu bir organ olan kalın bağırsağın kolonoskop denilen bükülebilir bir aletle incelenmesidir. Kolonoskopi bağırsak dışı basılar, bağırsak duvarına ait anormallikler ve bağırsak boşluğundaki patolojiler hakkında bilgi edinmemizi sağlar.Kolonoskopi, doktora iltihaplı dokuları, anormal büyümeleri (iyi huylu ve kötü huylu tümörleri) ve ülserleri (yaraları) görme şansı verir. Kolonoskopi kalın bağırsak ve rektum kanserlerinin erken teşhisi için yapılan en sık tetkiktir.

KOLONOSKOPİ endikasyonları
Kolonoskopi, bağırsak hareketlerindeki açıklanamayan değişiklikler (bağırsak alışkanlıklarının ishal yada kabızlık şeklinde değişmesi), karın ağrısı, makattan kan gelmesi, kilo kaybı ve anemi (kansızlık) gibi bulguların araştırılmasında kullanılır. Özellikle birinci derecede akrabalarında kalın bağırsak kanseri öyküsü olan kişilere tarama amaçlı yapılması tavsiye edilmektedir.

KOLONOSKOPİ Öncesi Hazırlık
Kolonoskopi’nin ideal bir sonuç vermesi için bağırsakların tam olarak temizlenmiş olması (bağırsak hazırlığı, kolon hazırlığı, bağırsak temizliği veya kolon temizliği) gereklidir bunun için 24-36 saat önce- den bağırsaklar temizlenmeye başlanılır. Temizlik işlemi bol miktarda saydam sıvılarla bağırsağın yıkanması ayrıca bağırsağı boşaltıcı ilaçların kullanımıyla olur. Kolonoskopi işleminden 24 saat önceden katı gıdaların alınması tamamen kesilmeli ve randevu zamanına kadar (eğer tıbbi sakıncası yoksa; kronik böbrek, ağır kalp ve karaciğer yetersizliği hastalıklarının varlığı gibi) minimum 8-10 litre kadar saydam sıvılar (et suyu, tavuk suyu, tanesiz çorbalar, kompostolar, gazozlar, saydam tortusuz meyve suları) tüketilmelidir. İncelemeye gelmeden bir gün önce akşam ve geleceğiniz günün sabahı bağırsakları boşaltıcı ilaç kullanmanız gereklidir. Kolonoskopi yapılana kadar hiçbir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Ortalama işlem öncesinde 6 saatlik bir açlık süresi arzulanmaktadır.


KOLONOSKOPİ işlemi Nasıl Yapılır?
Kalın bağırsağın makattan girilerek, sakinleştirici ilaç (sedasyon) ve/veya anestezi altında bir fiberoptik kamera ile monitör altında incelenmesi işlemine kolonoskopi adı verilir. Aletle makattan girildikten sonra kalın bağırsağın tamamı ile ince bağırsağın son kısmı incelenebilir. İşlem sırasında hava verilmesine bağlı olarak, hafif baskı hissi hissedebilirsiniz. İşlem öncesinde rahatlamanız için bazı ilaçlar yapılır. Genel Anestezi uygulanırsa hiç ağrı hissetmezsiniz. Kolonoskopi işlemi 10 ile 40 dakika arasında sürmektedir. İncelemeyi yapan doktorunuz bağırsak içinde gerek gördüğü yerlerden patolojik inceleme için örnekler alabilir, bu işlem çok kolay ve ağrısızdır. Doktorunuz eğer sizin için ileride daha büyük sorunlara neden olabilecek anormal bir lezyon, polip veya küçük boyutlu tümörler görürse bunları kolonoskopik inceleme sırasında çıkarır, bu işlemler de ağrısızdır.

KOLONOSKOPİ sonrası
İşlem sırasında hava verilmesine bağlı ola- rak, gaz çıkartma gereksinimi duyabilirsiniz. Doktorunuz size işlemin sonuçlarını açıklayacaktır. Tetkik sırasında ağrı duymamanız için çeşitli sakinleştirici veya anestezi ilaçları yapılacağından, işlem sonrasında refleksleriniz etkileneceğinden, 2 saat araç kullanılması sakıncalıdır. Bu nedenle mümkünse tetkike bir yakınınızın refakatinde gelmenizde yarar vardır. İşlem sonrasında 1-2 saatlik bekleme süresi uygulanmaktadır. Doktorunuzun önereceği 2 saat süreden sonra gıda alabilirsiniz.

 

 

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.