ÇAĞRI MERKEZİ:  444 50 52      
 WHATSAPP RANDEVU HATTI:  0549 610 11 75      

PUVA TEDAVİSİ

 

PUVA tedavisi, yutulduktan sonra 24 saat içinde vücuttan atılan psoralen adlı bir ilaçla, güneş ışığının içinde bulunan Ultra Viyole-A’nın birlikte kullanıldığı bir tedavidir.

PUVA Tedavisi Alan Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar:
1. İlaç cihaza girmeden 2 saat önce yutulmalıdır.
2. İlaç yutulduğu andan itibaren 24 saat süreyle güneş ışığı ve floresan lambaların bulunduğu yerlerde (büyük alış-veriş merkezleri, evler gibi) mutlaka koruyucu gözlük takılmalıdır. Bu uygulama gözün zarar görmemesi açısından zorunludur.
3. PUVA tedavisi süresince oluşabilecek deri kuruluğu, gerginlik, kaşıntı, batma, yanma gibi
şikayetleri azaltmak için haftada en az 2-3 kez duş alınız.
4. PUVA tedavisi süresince banyo ve duşlarınızı yumuşak lifle ve nemlendirici sabunla yapmanız gerekir. Derinizi nemlendirmek için nemlendirici yağlar, kremler, losyonlar kul- lanmalısınız. Bu konuda gerekli bilgi size PUVA’dan sorumlu uzman doktor tarafından verilecektir.
5. PUVA tedavisinden 1 gün önce banyo yapınız. Tedaviye temiz iç çamaşırları ve giysilerle geliniz. Unutmayın cihazı yalnız siz kullanmıyorsunuz. Bu nedenle cihazın ve tedavi odasının temiz tutulması çok önemlidir.
6. Doğumsal benler ve sonradan olan koyu renkte benlerin üzeri PUVA tedavisine girme- den önce kapatılmalıdır. İlk PUVA uygulamasını size PUVA’dan sorumlu uzman doktor gösterecektir.
7. PUVA tedavisine ilk başladığınızda ve daha sonra ayda 1 kez olmak üzere PUVA’dan sorumlu uzman doktor tarafından görülmeniz gerekmektedir.
8. PUVA tedavisi görüyorken herhangi bir enfeksiyon geçirdiğinizde (grip, diş absesi, üst solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu gibi)mutlaka PUVA’dan sorumlu uzman doktora bildirmeniz gerekmektedir.
9. PUVA tedavisi sırasında bir ilaç kullanmaya başladığınızda (vitamin, ağrı kesici veya herhangi bir hastalığa karşı doktor tarafından verilen ilaç) mutlaka PUVA’dan sorumlu uzman doktora bildiriniz.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

Surp Pırgiç Twitter' da

surppirgic SAĞLIKLI, MUTLU BİR BAYRAM GEÇİRMENİZ DİLEĞİ İLE KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN #bayram #sağlık #KurbanBayrami https://t.co/73Laer4Xm0
surppirgic #30Ağustos Zafer Bayramı' mız Kutlu Olsun! https://t.co/pHmhd1BwBC

Bizimle Paylaşın

Hastanemizde aldığınız hizmetlerden bir sıkıntı yaşadınız mı? Veya bir öneriniz mi var? Bizimle tüm düşüncelerinizi, taleplerinizi Görüş ve öneri formumuz aracılığıyla paylaşabilirsiniz...

GÖRÜŞ & ÖNERİ FORMU

Bizi Takip Edin!