Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

UYKU TESTİ

 

(POLİSOMNOGRAFİ) NEDİR?
Uyku testi (Polisomnografi ) bir uyku çalışmadır. Uyku anında yaşanan normal ve anormal durumların tespit edilmesi ve klinik değerlendirilmesi yapılan hastanın tanısında faydalanılacak paremetrelerin kaydıdır.

Uyku Testi Neden Yapılır?
Polisomnografi genellikle ağız ve burundan hastanın hava akışının izlenmesi, kan basıncı, EKG aktivitesi, kan oksijen seviyesi, beyin dalga hareketleri, göz hareketleri, solunum, kas ve bacaklarda hareket değişikliklerinin kaydını içerir.

Uyku bozuklukları da dâhil olmak üzere, Tıkayıcı uyku hastalığı (obstrüktif uyku apnesi) Genellikle,
1. Gündüz uykululuk hali (gündüz uykuya dalma)
2. Gürültülü horlama
3. Uykuda Nefesin durması veya kesilmesi
4. Uyur gezerlik
5. Huzursuz uyku gibi şüpheli belirtiler varsa yapılır.

Uyku Testi Öncesi Ne Yapmanız Gerekir?
Duş alarak geliniz, saçlarınızın ve vücudunuzun temiz olması elektrotların iyi bağlanabilmesi için önemlidir. Saçlarınıza jöle, sprey ve yağ içeren kremler sürmeyiniz. Sakal traşı olunuz(çenenize bağlanacak
elektrot için). Oje sürmeyiniz. Gelmeden önce kafein içeren içecekler içmeyiniz(çay, kahve, alkol vs.).

Uyku Testi Nasıl Yapılır?
Normal uyku testi genellikle gece boyunca yapılır. Çenenize, saçlı deri ve göz kapaklarınızın dış kenarında elektrotlar yerleştirir. Uyurken Bunlar yerinde kalmalıdır.
Uyanık (gözleriniz kapalıyken) ve uyku sırasında ise elektrotlardan gelen sinyaller kaydedilir.

Kalp hızı ve solunum kaydetmek için monitörler göğüse eklenecektir. Solunum ritmi ve sayısı ölçülecektir. Gece kan oksijenlenme miktarı, normal uyku dönemleri, uyku kalitesi, horlama, apne, uykuda periyodik bacak hareketleri ve diğer pek çok parametre ölçümü yapılacaktır.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.