ÇAĞRI MERKEZİ:  444 50 52      
 WHATSAPP RANDEVU HATTI:  0549 610 11 75      

UYKU TESTİ

 

(POLİSOMNOGRAFİ) NEDİR?
Uyku testi (Polisomnografi ) bir uyku çalışmadır. Uyku anında yaşanan normal ve anormal durumların tespit edilmesi ve klinik değerlendirilmesi yapılan hastanın tanısında faydalanılacak paremetrelerin kaydıdır.

Uyku Testi Neden Yapılır?
Polisomnografi genellikle ağız ve burundan hastanın hava akışının izlenmesi, kan basıncı, EKG aktivitesi, kan oksijen seviyesi, beyin dalga hareketleri, göz hareketleri, solunum, kas ve bacaklarda hareket değişikliklerinin kaydını içerir.

Uyku bozuklukları da dâhil olmak üzere, Tıkayıcı uyku hastalığı (obstrüktif uyku apnesi) Genellikle,
1. Gündüz uykululuk hali (gündüz uykuya dalma)
2. Gürültülü horlama
3. Uykuda Nefesin durması veya kesilmesi
4. Uyur gezerlik
5. Huzursuz uyku gibi şüpheli belirtiler varsa yapılır.

Uyku Testi Öncesi Ne Yapmanız Gerekir?
Duş alarak geliniz, saçlarınızın ve vücudunuzun temiz olması elektrotların iyi bağlanabilmesi için önemlidir. Saçlarınıza jöle, sprey ve yağ içeren kremler sürmeyiniz. Sakal traşı olunuz(çenenize bağlanacak
elektrot için). Oje sürmeyiniz. Gelmeden önce kafein içeren içecekler içmeyiniz(çay, kahve, alkol vs.).

Uyku Testi Nasıl Yapılır?
Normal uyku testi genellikle gece boyunca yapılır. Çenenize, saçlı deri ve göz kapaklarınızın dış kenarında elektrotlar yerleştirir. Uyurken Bunlar yerinde kalmalıdır.
Uyanık (gözleriniz kapalıyken) ve uyku sırasında ise elektrotlardan gelen sinyaller kaydedilir.

Kalp hızı ve solunum kaydetmek için monitörler göğüse eklenecektir. Solunum ritmi ve sayısı ölçülecektir. Gece kan oksijenlenme miktarı, normal uyku dönemleri, uyku kalitesi, horlama, apne, uykuda periyodik bacak hareketleri ve diğer pek çok parametre ölçümü yapılacaktır.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

Surp Pırgiç Twitter' da

surppirgic SAĞLIKLI, MUTLU BİR BAYRAM GEÇİRMENİZ DİLEĞİ İLE KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN #bayram #sağlık #KurbanBayrami https://t.co/73Laer4Xm0
surppirgic #30Ağustos Zafer Bayramı' mız Kutlu Olsun! https://t.co/pHmhd1BwBC

Bizimle Paylaşın

Hastanemizde aldığınız hizmetlerden bir sıkıntı yaşadınız mı? Veya bir öneriniz mi var? Bizimle tüm düşüncelerinizi, taleplerinizi Görüş ve öneri formumuz aracılığıyla paylaşabilirsiniz...

GÖRÜŞ & ÖNERİ FORMU

Bizi Takip Edin!