ÇAĞRI MERKEZİ:  444 50 52      
 WHATSAPP RANDEVU HATTI:  0549 610 11 75      

VERTEBROPLASTİ

 

VERTEBROPLASTİ OSTEOPOROZA BAĞLI OMURGA KIRIKLARINDA GÜNCEL TEDAVİ
Omurlar (vertebralar), biraraya gelerek omurgayı oluşturan kemiklerdir. Bir omurun kompresyon kırığı, o kemiğin ezilmesi ile meydana gelen kırıktır. Kompresyon kırıkları çoğunlukla osteoporoz (kemik erimesi), nadiren de travma veya tümör sonucu kemiğin zayıflaması ile oluşur.

OSTEOPOROZ
Kemik kitlesinin azalması ve kemik dokusunun yapısal bozulması olarak tarif edilebilir. Osteoporoz sonucunda omurga ve kalça başta olmak üzere etkilenen kemikler kırılmaya karşı duyarlı hale gelirler.

“Sessiz hastalık” olarak tanımlanan osteoporoz ancak, zayıflamış olan kemiklerde herhangi bir kırılma olduğu zaman belirti verir. Bu kırıklar omurlarda meydana geldiğinde şiddetli sırt ve bel ağrısına neden olurlar. Bir çok hastada bu ağrı günlük aktiviteleri belirgin derecede kısıtlayıp, yaşam kalitesini azaltır. Kırıklar uzun dönemde ise boy kısalığı, kamburluk veya duruş bozukluğuna yol açarlar.

Osteoporoz hastalarının %80’i kadınlardır. Beslenme alışkanlıkları, egzersiz ve çevresel koşulları daha iyi olan batı toplumlarında bile 50 yaşın üzerindeki her iki kadından biri hayatının bir döneminde osteoporotik kırıkla karşılaşmaktadır.

Dolayısıyla basit tedavi yöntemleri ile düzelmeyen her sırt ve bel ağrısında, altta yatan hastalığın teşhisi ve erken tedavinin başlatılması önem taşımaktadır.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

Surp Pırgiç Twitter' da

surppirgic SAĞLIKLI, MUTLU BİR BAYRAM GEÇİRMENİZ DİLEĞİ İLE KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN #bayram #sağlık #KurbanBayrami https://t.co/73Laer4Xm0
surppirgic #30Ağustos Zafer Bayramı' mız Kutlu Olsun! https://t.co/pHmhd1BwBC

Bizimle Paylaşın

Hastanemizde aldığınız hizmetlerden bir sıkıntı yaşadınız mı? Veya bir öneriniz mi var? Bizimle tüm düşüncelerinizi, taleplerinizi Görüş ve öneri formumuz aracılığıyla paylaşabilirsiniz...

GÖRÜŞ & ÖNERİ FORMU

Bizi Takip Edin!