Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

VERTEBROPLASTİ

 

VERTEBROPLASTİ OSTEOPOROZA BAĞLI OMURGA KIRIKLARINDA GÜNCEL TEDAVİ
Omurlar (vertebralar), biraraya gelerek omurgayı oluşturan kemiklerdir. Bir omurun kompresyon kırığı, o kemiğin ezilmesi ile meydana gelen kırıktır. Kompresyon kırıkları çoğunlukla osteoporoz (kemik erimesi), nadiren de travma veya tümör sonucu kemiğin zayıflaması ile oluşur.

OSTEOPOROZ
Kemik kitlesinin azalması ve kemik dokusunun yapısal bozulması olarak tarif edilebilir. Osteoporoz sonucunda omurga ve kalça başta olmak üzere etkilenen kemikler kırılmaya karşı duyarlı hale gelirler.

“Sessiz hastalık” olarak tanımlanan osteoporoz ancak, zayıflamış olan kemiklerde herhangi bir kırılma olduğu zaman belirti verir. Bu kırıklar omurlarda meydana geldiğinde şiddetli sırt ve bel ağrısına neden olurlar. Bir çok hastada bu ağrı günlük aktiviteleri belirgin derecede kısıtlayıp, yaşam kalitesini azaltır. Kırıklar uzun dönemde ise boy kısalığı, kamburluk veya duruş bozukluğuna yol açarlar.

Osteoporoz hastalarının %80’i kadınlardır. Beslenme alışkanlıkları, egzersiz ve çevresel koşulları daha iyi olan batı toplumlarında bile 50 yaşın üzerindeki her iki kadından biri hayatının bir döneminde osteoporotik kırıkla karşılaşmaktadır.

Dolayısıyla basit tedavi yöntemleri ile düzelmeyen her sırt ve bel ağrısında, altta yatan hastalığın teşhisi ve erken tedavinin başlatılması önem taşımaktadır.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.