Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Kardiyoloji

Kardiyoloji kliniğimizde her gün verilen poliklinik hizmetinin yanı sıra Ekokardiyografi, Efor testi, Holter (tansiyon ve ritm EKG holter), sanal koroner anjiyo (Radyoloji ünitesiyle birlikte) yöntemleriyle teşhise yönelik incelemeler yapılmaktadır.

Kalp hastalıkları ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır.En sık görünen kalp hastalığı koroner kalp hastalığıdır. Kalbi besleyen koroner damarlar kan pıhtısı ve kan yağları ile tıkandığı zaman kalp krizi riski ile sonuçlanabilir.

Hangi Durumlarda Kardiyolojik Muayene Gerekir?

Göğüs ağrısı,çarpıntı,göğüs üzerinde huzursuzluk hissi,nefes darlığı, omuzda, sırtta, alt çenede ağrı hissi olanlar ve bunlara ek olarak sigara alışkanlığı, aile özgeçmişinde kardiak sorunu olanlar, kollesterolü yüksek olanlar, fiziksel olarak aktif bir yaşamı olmayanlar ve şeker hastalığı olanların mutlaka kardiolojik muayeneden geçmeleri gerekir.

Tedavide yaşam tarzında değişiklikler,ilaç ve damar açmaya yönelik işlemler uygulanır.Özellikle son 10 yıl içersinde inanılmaz boyutta kalp hastalığı tanı ve tedavisinde değişiklikler olsada halihazırda kür sayılabilecek noktalara ulaşılamamıştır. Kardiyoloji Laboratuvarında Uygulanan Testler

Ekokardiyografi:

Kardiyak açıdan şikayeti olan bir çok hastaya uygulanan bir işlemdir.Küçük bir alet yardımıyla göğüs bölgenize gönderilen ses dalgaları hareketli ve renkli görüntülere dönüşür ve bu şekilde kalp boşluğunu oluşturan odacıkları ve kapak hareketleri dinamik bir şekilde izlenir.kısa sürede kalbinizin çalışma temposuna bakılır ve teşhis koyabilmede önemli bir yardımı vardır.

Treadmil Efor Testi (eforlu EKG):

Göğüs bölgenize küçük bantlar yardımıyla bağlanan kabloları ve küçük bir aleti üzerinize yerleştiriyoruz.Kolunuza tansiyon aletinimizide bağladıktan sonra testimize başlıyoruz.Yürüme bandında ilk başlarda yavaş yavaş yürümeye başlanıyor ve bandımız gittikçe hızlanarak yürümeye devam ediliyor.Bu sırada efor anında olan tansiyonunuzu,nabzınızı ve ekg bulgularınız kayıt altına alınıyor ve testiniz sonuçlanıyor.

24 Saat Ritim Holter:

Genellikle doktorunuzun öngördüğüne bağlı olarak çarpıntı ve bayılma veya fenalaşma hissiniz olduğu zaman yapılan testimizde küçük bantlar yardımıyla göğüs bölgenize yapıştırılan kablolar ve küçük biralet üzerinize yerleştiriliyor.Aletimizi taktığımız andan itibaren 24 saat boyunca hastane gözetiminde olmaksızın ev veya iş ortamında günlük hareketleriniz esnasında oluşan kalp ritimleriniz aletimiz yardımıyla kayıt altına alınıyor.

24 Saat Tansiyon Holter:

Tansiyon problemi olan ve ya tansiyon hastalığından şüphe edilen kişilerde doktorunuzun öngördüğü müddetçe yapılan bu testimiz kolunuza takılan bir tansiyon aleti ve küçük bir makina ile 24 saat boyunca tansiyon ölçümünüz yapılır ve kayıt altında tutulur. Hastane ortamınızda kalmanıza gerek olmayan bu testimiz ev veya iş ortamınızda günlük yaşantınızı devam ettirebileceğiniz şekilde yapılmaktadır.gece ve gündüz ölçülen tansiyonlarınız sayesinde teşhis koyabilmede kullanılan bir diğer yardımcı testimizdir. 

Kardiyoloji Doktorlarımız

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.