Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Üroloji

Bölümümüzde genel olarak böbrek ve idrar yolları hastalıkları, taş hastalığı, ürolojik kanserler, erkek cinsel fonksiyon ve üreme bozuklukları, prostat hastalıkları, mesane fonksiyon bozuklukları ve idrar tutma sorunlarının tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

İNFERTİLİTE (KISIRLIK)

Erkek kısırlığının toplumda yaygın olarak görülmeye başladığı bilinmektedir. İnfertil (kısır) çiftlerin değerlendirilmesinde ilk yapılması gereken işlerden biri, erkekten alınan sperm örneğinin incelenmesidir. Sperm örneğinde anormallikler erkek kısırlığının en önemli nedenidir. Varikosel denilen testislerin etrafındaki toplar damarlardaki genişlemeler sperm anormalliğine neden olan hastalıklar arasında birinci sıradadır. Hormonal problemler, testislerin doğuştan küçük olması, geçirilen enfeksiyonlar (kabakulak gibi) diğer infertilite nedenleri arasında sayılabilir.

Varikosel; Erkek kısırlığının en önemli nedenlerindendir. Tedavisi cerrahidir. Ameliyat mikrocerrahi ve klasik cerrahi yöntemiyle yapılmaktadır. Hastanemizde başarıyla gerçekleştirilmektedir. 

BÖBREK VE İDRAR YOLU TAŞLARI 

Böbrek ve idrar yolu taşları; taşın yerine, büyüklüğüne ve yapısına bağlı olarak bir kaç yöntemle tedavi edilirler.

1.)Taşın kendiliğinden düşmesi: su içiminin artırılması ve bazı ilaç tedavileriyle taşlar düşebilir. (Genelde 5-6 mm den küçük taşlar kendiliğinden düşebilir.)

2.) Taş kırma yöntemiyle taşların tedavi edilmesi (ESWL): 2 cm den küçük taşlarda uygulanabilir. Taşın bulunduğu anatomiye göre ilk tercih edilen yöntemlerdendir.

3.)Açık cerrahi ameliyatlarla taşın alınması

4.) Endoskopik ve perkütan (PCNL) taş cerrahisi gibi taşın kapalı ameliyatlarla çıkartılması. (taşların %95 ten fazlası artık bu yöntemlerle tedavi edilebilmekte). 

Kliniğimizde her türlü böbrek taşı ameliyatları (açık-kapalı) yapılmaktadır.

PROSTAT HASTALIKLARI 

Prostat başlıca enfeksiyon, büyüme ve kanser olarak 3 hastalıkla karşımıza çıkar.

Prostatın 3 hastalığı da benzer klinik belirtilerle karşımıza çıkabilir. İdrarda yanma, zor idrar yapma, idrar yaparken bekleme, kesik kesik idrar yapma, idrarın sıkıştırma hissi, idrarı yaptıktan sonra tam boşaltamama, çatallı idrar yapma, idrarda eskiye nazaran incelme gibi şikayetlerle kendini belli eder.

Prostat iltihaplarında çeşitli antibiotik tedavileri ile düzelme olmazsa ileri incelemeler gerekebilir.

Prostat büyümeleri başlıca 3 yöntemle tedavi edilirler:

1.) İlaç tedavileri

2.) Kapalı prostat ameliyatları, Belli büyüklüğe kadar olan prostatlar (60-70gr ve altı) bu yöntemle tedavi edilirler. Birinci tercih TUR-P denilen yöntemdir. Son yıllarda popüler olan Greenlightprostatektomi (yeşil ışık), anesteziaçısından riskli, ileri yaş grubunda ve kanama riski yüksek olan hastalarda uygulanabilir.

3.) Açık prostat ameliyatları: Prostat büyüklüğü 60-70 gr’ın üzerinde olan hasta grubunda uygulanabilmektedir.

Hastanemizde her türlü prostat operasyonu yapılmaktadır. Prostat kanseri, 50 yaşından sonra düzenli PSA kontrolü ve parmakla makat muayenesinden sonra biopsi ile tanı konulan bir hastalıktır. Kanserin yayılma derecesine göre tedavisi değişebilir. 

Başlıca prostat kanseri tedavileri şunlardır:

1.) Kanser prostata sınırlı ise radikal prostatektomi denilen yöntemle prostat ve sperm kanallarının bir kısmının çıkartılması

2.) Yine kanser prostata sınırlı ise radyoterapi (ışın tedavisi)

3.) Kanser prostat sınırlarını aşıp diğer organlara sıçramışsa; hormon tedavisi,kemoterapi ve orşiektomi denilen testislerin alınması girişimi gerekebilir.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.