E-Dergi   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Tamar Demirçi

Beslenme ve Diyetetik UzmanıBağışıklık sistemi vücudun savunma sistemidir. İnsanoğlu, sürekli enfeksiyon etmeni organizmalara maruz kalır ve bu bulaşmaya karşı bireyin uygun şekilde tepki vermesiyle korunur. Hastalıklardan korunmak için vücudun bağışıklık siteminin güçlenmesine ihtiyacı vardır.
Beslenme durumu, bağışıklık sisteminin güçlü kalması üzerindeki en büyük etkenlerden biridir. Doğru ve dengeli beslenmenin yanı sıra, bazı takviyeler bağışıklık sistemini desteklemek için uygun olacaktır.

Bunun İçin Neler Yapmalıyız?

Kompleks yapıya sahip olan bağışıklık sitemimizi korumak için ne yazık ki mucizevi bir besin yoktur. Diyetisyenler olarak her zaman yeterli ve dengeli beslenmeyi vurgulamaktayız. Bunun sebebi her besin grubundan alacağımız vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ miktarlarının farklı olmasıdır.
Yeterli ve dengeli beslenme ile vücudun bağışıklık sistemi bir yana, diğer tüm sistemlerin sorunsuz bir şekilde çalışmasını hedeflemeliyiz. Bu sebeple her zaman olduğu gibi önce;

1.Yeterli ve Dengeli Beslenme:
Rutin beslenme programı içerisinde tek tip beslenme yerine dengeli karbonhidrat, protein, yağ dağılımının doğru yapılması çok önemlidir. Enfeksiyon durumunda bireyin enerji ihtiyacının artacağı göz önünde bulundurularak yüksek enerjili beslenmesi sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra vücutta enfeksiyona bağlı hücre yıkımı oluşabileceğinden beslenmede protein miktarı arttırılmalıdır.

2. Yeterli Sıvı ve Su tüketimi
Vücudumuzdan toksinlerin ve mikropların kısa sürede atılabilmesi için mutlaka su tüketimi iyi yapılmalıdır. Özellikle yüksek ateş, ishal gibi durumlarda yüksek sıvı kayıplarına karşı günlük su miktarı daha da arttırılmalıdır. Bireye göre günlük alınması gereken su miktarı ise kg başına 30 cc olarak hesaplanabilir. Örneğin; 70 kg olan bir birey, 70 x 30= 2.100 cc günlük su tüketmelidir.

3.Vitamin ve Mineraller
Bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin veya mineral takviyesini abartılı bir şekilde yüklemek doğru değildir. Bazı vitamin ve mineraller fazla alındığında veya bilinçsiz tüketildiğinde toksik etkiler oluşturabilir.  Vitamin ve mineraller dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır. Özellikle antioksidan kaynağı vitaminler (C ve E vitamini) mutlaka alınmalıdır.
Güçlü bir antioksidan olan C vitamini kaynağı besinler; portakal, mandalina, greyfurt, kivi, çilek, ananas, ıspanak, dolmalık biber, brüksel lahanasıdır.
E vitamini kaynakları ise; badem, yer fıstığı, ay çekirdeği ve fındıktır.
C ve E vitamini haricinde ise; A vitamini, D vitamini, diğer B grubu vitaminler, selenyum, çinko, demir gibi mineraller de bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli rol oynamaktadırlar.

4. Probiyotik Destekleri
Probiyotikler yani yararlı bakteriler bağışıklık sistemi ve sindirim siteminde oldukça önemlidir. Doğal olarak fermente edilmiş yiyecek ve içeceklerde probiyotikler bulunurken, bunlar haricinde tablet veya toz olarak da kullanılabilirler. Doğal probiyotik kaynakları olan yoğurt, kefir ve lahana turşusuna beslenmenizde mutlaka yer vermelisiniz.

Tamar Demirçi

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

e-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018 | Gelir Tablosu 2020 | Bilanço 2020


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.