E-Dergi   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Kadınlarda Polikliniklere Başvuru Nedeni Olan Patolojiler Nelerdir?

Dr. Suat Karataş

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı1.Kondilomlar (Genital Siğiller)
Genital siğil, HPV virüsünün sebep olduğu, genellikle genital bölgede ortaya çıkan lezyonlardır.

HPV virüsü, cinsel ilişki sırasında hasarlı deriden vücuda girer. Prezervatif geçişi azaltsa da virüsün vücuda girişini ve siğilin bulaşmasını engellemede tamamen koruyucu değildir. Virüs en sık cinsel temas ile bulaşır ancak temas olmadan da bulaşması mümkündür. Nadir olmakla birlikte bakire bayanlarda da siğil görülebilir. Siğillerin koter ile yakılması, kriyoterapi ile dondurulması mümkündür ama bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde tekrarlayabilir.

HPV virüsünün 200'den fazla tipi vardır. Bazı tipler (6,11) genital siğile, bazıları (16,18) kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olabilir. Bu yüzden genital siğillerden mutlaka HPV tip tayini yapmak gerekir. Her genital siğil vakası rahim ağzı kanseri olacak şartı yoktur ancak kanser riski artmıştır. Bu yüzden düzenli smear takibi yapılmalıdır.

2.Rahim Yolu Polipleri (Endometrial Polip)
Endometrial polipler rahim içinde rahimin en iç tabakasından kaynaklanarak gelişen iyi huylu oluşumlardır Halk arasında ''rahim içerisinde et parçası'' olarak bilinir. Polipler genellikle ultrasonografi ve sulu-ultrason yapılarak fark edilirler fakat kesin tanı polipin küretaj veya histeroskopi ile çıkarıldıktan sonra patolojik incelemesi ile konur.

Polipler genellikle aşırı veya uzun süre adet kanaması, ara kanama, ilişki sırasında kanama, menapozda kanama, akıntı gibi şikayetler oluştururlar. Polipler nadiren gebe kalamamaya veya düşüğe neden olabilirler. Poliplere neden olan faktörler tam anlamı ile bilinmemekte, fazla östrojen aktivitesinin bu duruma sebep olabileceği tahmin edilmektedir. Meme kanseri için tamoksifen tedavisi gören kişilerde endometrial poliplere sık rastlanır. Poliplerin büyük bir bölümü herhangi bir şikayete sebep olmaz ancak polip fark edildiğinde alınması gerekir. Polipektomi işlemi küretaj veya histeroskopik olarak yapılabilir.

3.Laparoskopik Miyom, Kist Tüp Ameliyatları
Kadın rahmi içerisinde bulunan ve rahmin kas dokusu içerisnde rahim boşluğuna doğru ve rahim dışına doğru bazen bir sap ile bağlanan, çapları değişik boyutlarda olan iyi huylu tümörlere miyom denir. Miyom tedavisi için hekimler iki teknikle ameliyat yapmaktadır. Bir tanesi karın kesisi açık cerrahi diğeri ise kapalı yani laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Hekim tekniği belirlerken gerekirse ek görüntüleme yani alt abdominal MR isteyebilir ve daha sonrasında deneyimine göre yapacağı tekniği seçebilmektedir. Ameliyatın açık mı kapalı mı yapılacağına, rhim içerisindeki miyomların boyutu, sayısı ve hekimin deneyimine göre karar verilmektedir. Rahim boşluğu içerisinde şiddetli ağrı ve kanamalara sebep olan submüköz miyomlar ise histeroskopi dediğimiz günü birlik kapalı bir işlemle rahatlıkla çıkarılabilmektedir.

Kadın Hastalıklarında Laparoskopik ameliyat (kapalı yöntemle ameliyat); miyom çıkarılması, rahim –tüp- yumurtalık alınması, yumurtalık kistleri, tüp bağlanması, çikolata kisti, idrar kaçırma tedavisi ve kadın kanseri ameliyatları hastanemizde uygulanabilmektedir.

Laparoskopik miyom ameliyatı uygun hasta seçimi ile daha çabuk iyileşme, az enfeksiyon riski ve hızlı hayata dönüş sağlar.

4.Sistosel (Mesane Sarkması) ve Rahim Sarkması Tanı ve Tedavisi
Birden çok gebelik, normal doğum, kilolu bebek dünyaya getirmek, ağır bir şey kaldırmak, östrojen azlığı, sık sık öksürmek, şişmanlık, çok sık ıkınmak ve akciğer rahatsızlıklarından bazıları nedeniyle karın bölgesindeki ve pelvis bölgesindeki kas ve bağ dokularının aşırı gerilmesi nedeniyle “rahim sarkması” meydana gelmektedir. Bu problem pelvis bağları ve kasları zayıfladığında ve uterusa yeterli desteği sağlamadığında ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle uterus vajina dışına doğru çıkmaktadır. Bu rahatsızlık sıklıkla ileri yaşta görülebilmekle birlikte her yaş kadında görülebilmektedir. Ancak birden çok normal doğum yapan kadınları etkilemekte ve daha sık görülmektedir. Hafif derecedeki sarkma problemleri tedavi gerektirmezken eğer bu problem kişiyi rahatsız ediyorsa ve normal yaşamını etkiliyorsa tedavi yöntemine başvurulabilmektedir.

5.Kadınlarda Kronik Vajinal Enfeksiyonlar Tanı ve Tedavisi
Kadınlarda fizyolojik akıntı; kokusuz, kaşıntısız, şeffaf renkte ve az miktardadır. Bunun dışında olan her türlü kokulu, kaşıntılı, sarı yeşil renkte köpüklü olan süt kesiği tarzı, beyaz renkte yoğun akıntı patolojiktir. Eğer doğru tedavi edilmezse, gerekli durumlarda vajinal ve servikal kültür alınmasını ve uzun süreli tedavi gerektirebilir.

6.Bartholin Kisti ve Absesi Tanı ve Tedavisi
Bartholin bezleri vajina girişinin her iki tarafında bulunur ve başlıca görevi salgı üreterek cinsel ilişki sırasında kayganlığı sağlamaktır. Bezler yardımıyla üretilen salgı (kaygan ve şeffaf) cinsel uyarılmayla birlikte kanal yardımıyla vajina girişine iletilir.

Bartholin kist ve absesi ile bez kanalı farklı sebeplerle tıkanması sonucunda karşılaşılır. Bu tip kist ve abseler kadınlarda sık rastlanan bir durumdur. Kanaldaki tıkanıklık salgının dışarı itilmesine engel olacağı için içeride salgı birikmesine neden olur. Biriken salgı kanalı genişleterek sıvı ile dolmuş bir kitle oluşumuna neden olur. Kitlenin içinin sadece salgı ile dolu olduğu duruma kist denilirken, kitle püde içeriyorsa abse olarak adlandırılır.
Bartholin bezi kisti ve absesinde geçici boşaltma (drenaj) ile rahatlama sağlanmakla birlikte kesin çözüm cerrahidir. Cerrahide iki teknik vardır, ehil elde kistektomi veya marsupiyalizasyondur.

7.Laparoskopik Rahim Alınması Ameliyatı
Karın ya da göbek çevresinde küçük çaplı delikler açılarak içeri optik alet ve yardımcı aletler gönderilerek yapılan Rahim alma ameliyatına Kapalı Rahim Ameliyatı (Histerektomi) denir. Laparoskopi yönetimin rahim ameliyatlarında tercih edilmesinin belli başlı sebepleri şunlardır:
• Ameliyat sırasında karın açılmadığı için karındaki yapışıklık ve enfeksiyon riskinin az olması,
• Ameliyat sonrası ağrının az olması,
• Ameliyat sonrası hastanın hızlıca rutin yaşantısına dönebilmesi,
• Rahim ve karın içi organların büyütülerek gözlemlenebilmesi ve cerrahi hakimiyetin iyi olması,
• Ameliyat sırasında karın ve göbek çevresi kesilmediği için operasyon sonrası iz kalmaması ve karın fıtıklarının oluşmaması.
• Laparoskopik rahim alınmasının sık sebepleri; miyom, ilaçla düzeltmeyen kanamalar ve rahim iç zarı kanseridir.

8.Kadın Genital Estetiği (Labioplasti-Vajinoplasti)
Kadınlarda genital estetik, genital bölgeye (iç ve dış dudak, vajina, klitoris etrafı ve perine bölgesine) uygulanan operasyonların tümü olarak ifade edilebilir. Bu operasyonlar estetik amaç taşıyabildiği gibi fonksiyonel fayda beklentisiyle de yapılıyor olabilir. Jinekoloji alanında sıklıkla gözlemlenen bir rahatsızlık olan vajinal girişteki genişleme de genital estetik sayesinde giderilebilmektedir. Yaygın olarak vajinanın elastik özelliğini yitirmesiyle ortaya çıkan cinsel problemlerin de giderilmesi için genital estetik önerilmektedir. Genital bölgedeki diğer görünüm bozuklukları ise aşırı kilo alıp verme, doğum gibi olaylardan sonra meydana gelebilmekte ve genital estetik ameliyatları bu gibi durumlara çözüm olarak uygulanmaktadır.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

e-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018 | Gelir Tablosu 2020 | Bilanço 2020


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.