E-Dergi   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Delta Varyantı

Dr. Meltem Yavuz

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji UzmanıB.1.617.2 Soyu olarak da bilinen SARS-COV-2 Delta varyantı,  

Covid – 19 a neden olan virüs SARS – COV-2 nin  B.1.617 soyunun bir varyantıdır. İlk olarak 2020 nin sonunda Hindistan’ da  tespit edilmiş ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 31 Mayıs 2021 ‘de buna “Delta  Varyantı  “ denmiştir. Salgın sürecinde farklı ülkelerde  farklı mutasyonlara uğrayan virüs, aşıların etkinlik oranlarında da değişikliğe neden olur. Dünyada 65 ‘den fazla ülkede görülen bu varyanta, geçtiğimiz  aylarda Türkiye de de rastlanmıştır. Delta varyantı, İngiltere varyantı olarak bilinen “Alfa “  varyantından %60  daha bulaşıcıdır. Ancak hastalık belirtileri diğer Coronavirüsler ile aynıdır.

Mide, baş ve boğaz ağrısı , bulantı- ishal, kusma, yüksek ateş gibi belirtilerle kendini gösterir. Tat ve koku kaybı  arka planda kalır. Bu mutasyonla virüs, antikordan daha fazla kaçabilme özelliğine sahip olur. Hastalığı atlatanlar Delta varyantı ile yeniden enfekte olabilirler.

Bir kişilik Krallık ve İskoçya da  ayrı ayrı yapılan iki araştırmanın sonuçlarına göre ;  BİONTech- Pfizer  ve  Astra Zeneca aşıları, Delta varyantında karşı koruma sağlarken,  Synovac için yeterli bilimsel çalışma yapılmamıştır. Aşılansa bile “Maske- mesafe- el hijyeni” kurallarına uyulması, Delta varyantının yayılmasını önleyecektir.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

e-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018 | Gelir Tablosu 2020 | Bilanço 2020


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.