Online Dergi   Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

• Diyabet

Türk Diyabet Vakfının tanımıyla: "Diyabet, vücudunuzunda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir (hiperglisemi)."

• Hipertansiyon

Damarın içindeki kanın , damar duvarına yaptığı yüksek basınca hipertansiyon denir.Erişkin bir insanda doktor tarafından yapılan en az 3 ayrı ölçümde sistolik kan basıncının 140 mmHg’dan veya diastolik kann basıncının 90 mmHg’dan yüksek saptanmasıyla hipertansiyon teşhisi konulur.

• Kardiyovasküler Hastalıklar

Kalp damar hastalıkları, kalp ve kan damarların (arterler ve venler) hastalıklarını içeren gruba verilen genel bir isimlendirmedir.Bunlara yüksek tansiyon, damar tıkanlıklığı, koroner kalp rahatsızlığı ve felci vs girer..

• Obezite

Obezite yağ dokularında sağlığımızı tehdit edecek düzeyde artması ve birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Erişkinlerde beden kitle indeksi obezite tanısında kullanılır.• Çocukluk Dönemi Beslenmesi

Cocukluk döneminde yeterli ve dengeli beslenme büyüme ve gelişme açsından büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden doğru oranda protein, vitamin ve mineral gereksinimleri karşılanmalıdır. 5 yaş ve üzeri çocuklara Polikliniğmiz hizmet vermektedir.

• Gut Hastalığı


Gut artiriti eklemlerde ürik asit kristallerinin yerleşip depolanması sonucu oluşan bir eklem hastalığıdır.

• Adölesan Beslenmesi

Bu dönemde , büyüme ve gelişme daha hızlı olacağından çocukların enerji, protein , vitamin ve mineral gereksinimleri yetişkinlere oranla daha fazladır.

• Gebelik ve Emziklilik Dönemi Beslenmesi

Gebelik ve emzirme sürecine yönelik beslenmeyi kapsar. Bu iki durumdada farklı ihtiyaçlar oluşur ve diyetisyen takibinde olmak hem anne hem bebek için oldukça yararlıdır.

• Sağlıklı Beslenme

SAĞLIKLI AĞIRLIK YÖNETİMİ
Sağlıklı beslenme, yeterli ve dengeli beslenmedir. Metabolizmanın düzenli ve dengeli çalışması için tüm besin öğelerinden yeterli miktarda alınmalıdır. Sağlıklı kilo alma ve kilo verme süreçlerinin denetimi için; yeterli ve dengeli beslenme ile sürdürülen bir yaşam biçmi oldukça önemlidir. Diyet kişiye özgü planlanmalıdır.

• Karaciğer – Böbrek Rahatsızlıkları

Karaciğer yağlanması, Siroz, akut ve kronik böbrek yetmezliği, proteinürie, böbrek taşı gibi rahatsızlıkları kapsar Bu durumlarda nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olur.

• Besin İntöleranslarda Beslenme

Çeşitli besin intoleranslarda nasıl beslenmeniz gerektiğinizi kapsar. Bunlardan en sık görülenleri laktoz intoleransı ve gluten hassasiyetidir.

• Sporcu Beslenmesi

Sprorcu beslenmesi spor yapan kişileirnin gereksimlerini karşılayan bir sağlıklı beslenme programıdır.

• Aneroksiya

Anoreksiya bir beden algısı bozukluğudur. Beden algısı bozukluğu (kendini olduğundan daha kilolu görme) aynı zamanda beslenme algısını da bozuyor.

• Bulimia

Yeme-çıkarma bağımlılığı olarak adlanıdırlır. Kişi sık sık gelen yeme krizlerinden sonra yediklerini kendi çabaları ile istifra eder ve genelde bu durumu yakınlarından saklarlar

• İdrar Yolu Hastalıkları ve Böbrek Taşları

BÖBREK HASTALIKLARINDA BESLENME
Böbrek hastalıklarında beslenme, tedavide önemli unsurlardan biridir. Böbrek hastaları diğer hastalara göre daha fazla malnütrisyon riskine sahiptir. Bu sebeplerden dolayı hastanın beslenme planı yapılırken yeterli miktarda enerji ve protein verilmesi çok önemlidir.

BÖBREK TAŞLARINDA BESLENME
Böbrek taşı çeşitlerinin oluşumu, diyette yapılacak basit değişiklikler ve sıvı alımının arttırılması sayesinde önemli miktarda azalabilir. Bununla birlikte taşın türüne göre diyetteki protein, oksalat ve kalsiyum miktarının düzenlenmesi ile taş oluşumu engellenebilir.

• Malnütrisyon

Malnütrisyon besinlerin yetesiz yenilmemesi, sindirilmemesi veya asşırı derecede çabuk tüketilmesi durumudur. Beslenmenin içerik veya miktar açısından yetersiz olmasıdır. Malnütrisyon çeşitleri vardır meslea yetersiz beslenmeye bağlı malnütrisyon ve yüksek metabolik hızla bağlı malnütriyon.

Beslenme ve Diyetetik

Metabolizma Ölçümü
Hastanemizin Beslenme ve Diyet Depart-manında kullanılan Fitmate Metabolizma Ölçüm Cihazı kişinin ortalama oksijen tüketim kapasitesinden bazal metabolizma hızını ölçmektedir. Kısa zamanda doğruluğu klinik çalışmalarla kanıtlanmış olan bu cihaz, teknolojinin diyet ve sağlıklı beslenme alanındaki son yansımasıdır. Ülkemizde sayılı hastanede yer alan bu teknoloji Dünya’ da doğru sonuç alınabilen en başarılı cihaz olarak kabul görmektedir. Bu ölçüm ile vücut için gerekli günlük enerji hesaplanır ve bireyin diyet programı kişiye özel olarak hazırlanır. 

Body Empedans Analizi
Bireyin vücut bileşimini incelemek için “Tanita” cihazı ile yapılan elektronik analizdir. Total vücut analizinin yanında segmental (bölgesel) olarak da vücut analizi yapabilen cihazın kullanımı diyet sürecinin takibinde çok önemlidir. Bu ölçüm ile vücut ağırlığı tespit edilir ve vücut kitle endeksi ile vücuttaki yağ ve sıvı oranları hesaplanarak ilgili değerler ile karşılaştırılır. 

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için, hayatımızın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmeliyiz. Toplumumuzda genellikle beslenmeye bir hastalık oluşması durumunda dikkat edilir. Oysa beslenme ilk olarak anne karnında başlar. Çocukluk çağında kazanılan alışkanlıklarla da devam eder. Bu dönemde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları ileride;

• Diabet, 

• Hipertansiyon, 

• Kardiyovasküler hastalıklar,

• Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları,

• Obezite, gibi ciddi sağlık problemlerini ortaya çıkaracaktır.

Bu nedenle de yeterli ve dengeli beslenme sağlığı koruyucu ve bazı durumlarda da tedavi edici özelliktedir. Sağlıklı yaşamak, beslenme bozukluğu ile ilgili hastalıklardan korunmak ve beslenmeye dayalı hastalıklarda tıbbi beslenmeyi öğrenmek için; Hastanemizde Beslenme ve Diyet departmanında hastalar biyokimyasal sonuçları ile değerlendirilip, gerektiğinde doktora yönlendirilerek, doktor ve diyetisyen işbirliği ile gerekli tedavi altına alınmaktadır. Kişilerin beslenme alışkanlıkları da gözönünde bulundurularak özel tıbbi beslenme programları hazırlanmaktadır.

beslenme06

Bu beslenme programları; 

1) Koruyucu Beslenme

• Çocukluk dönemi beslenmesi

• Adölesan beslenmesi

• Gebelik ve Emziklilik dönemi beslenmesi

2) Tedavi Edici Beslenme

Kişinin tüketebileceği miktarlar ile vücudun ihtiyaçları arasında bir denge oluşturmaya yönelik tıbbi beslenme tedavisidir. 

• Kardiyovasküler hastalıklar

• Diyabet

• Karaciğer ve böbrek hastalıkları

• İdrar yolu hastalıkları ve böbrek taşları

• Gut hastalığı

• Malnütrisyon

• Obezite

Klinik Diyetisyenimiz poliklinik hizmeti vermemektedir.


Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.