E-Dergi   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  
 • Sindirim Sistemi Hastalıkları
  • Yemek Borusu
  • Mide
  • İnce ve Kalın Bağırsak Hastalıkları
 • Karaciğer, Safra Yolu Hastalıkları
  • Hepatitler
  • Siroz
  • Pankreas Hastalıkları


• Endoskopik İşlemler (Gastroskopi, Kolonoskopi)

Gastroskopi ve kolonoskopi ile erişkin insandaki ortalama sekiz metre uzunluğundaki ince bağkırsaklar tetkik edilemez. Gizli ve nedeni bilinmeyen, ince bağırsaktan kaynaklandığı düşünülen durumlarda, yutulabilir, kapsül şeklindeki endoskoplar ile tüm sindirim kanalı incelenir.

Kapsül şeklindeki endoskop sindirim sistemi kanalından ilerler iken görüntüleri hastanın taşıdığı kayıt cihazına gönderir. Gastroenteroloji hekimi kaydedilen bu görüntüleri bilgisayar ortamında inceleyerek hastalıkları tespit etmeye çalışır. Bu yöntem ile ince bağırsaktaki bir çok hastalığın tanısı kolaylıkla konulabilmektedir.

• Kapsül Endoskopi

Gastroskopi ve kolonoskopi ile erişkin insandaki ortalama sekiz metre uzunluğundaki ince bağkırsaklar tetkik edilemez. Gizli ve nedeni bilinmeyen, ince bağırsaktan kaynaklandığı düşünülen durumlarda, yutulabilir, kapsül şeklindeki endoskoplar ile tüm sindirim kanalı incelenir.

Kapsül şeklindeki endoskop sindirim sistemi kanalından ilerler iken görüntüleri hastanın taşıdığı kayıt cihazına gönderir. Gastroenteroloji hekimi kaydedilen bu görüntüleri bilgisayar ortamında inceleyerek hastalıkları tespit etmeye çalışır. Bu yöntem ile ince bağırsaktaki bir çok hastalığın tanısı kolaylıkla konulabilmektedir.

• ERCP

ERCP (Endoscopic Retrograde Cholangio Pancreatograpy)

Bu işlem için özel oluşturulmuş endoskoplar ile ağızdan girilerek oniki parmak bağırsağındaki safra ve pankreas kanalının açıklığından girilerek bu kanallardaki taşların çıkartılması, cerrahi olarak tedavi şansı olmayan darlıkların varlığında stent denilen plastik veya metal tüplerin yerleştirilmesi işlemidir.

Bu işlem özellikle safra kanalı taşlarına veya tümörlerine bağlı safra yolu iltihaplarında hayat kurtarıcıdır.

• Endosonografi

ENDOSONOGRAFİ (Endoultrasonografi)

Endoskopların uç kısmına ultrasonografi cihazının eklenmesi ile oluşturulan ileri teknolojik cihazlardır. Sindirim kanalının (yemek borusu, mide, oniki parmak barsağı, kalın barsağın son kısmı, anüs) tümörlenin evrelerinin tespiti, radyolojik yöntemler ile tespit edilemeyen safra yolu taşlarının tanısında, pankreas kanserinin evresinin belirlenmesi ve biyopsi uygulanması, pankreas kistlerinden tiplerinin ve risklerinin belirlenmesi için sıvı alınması, pankreas kistlerinin boşaltılması, pankreas kistlerinin mide veya oniki parmak barsağına stentleme yöntemi ile ağızlaştırılması, böbrek üstü bezlerine biyopsi uygulanmasında, göğüs kafesi veya karında büyümüş lenf bezlerinden örnek alınmasında, pankreas kanserli hastaların ağrısının kontrolünde kullanılır.

Gastroenteroloji ve Hepatoloji

Gastroenteroloji; sindirim sitemi, hepatoloji ise karaciğer hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Sindirim sistemi tüp şeklinde olup ağızdan başlar ve anüste biter. Tüp şeklindeki bu sisteme karaciğer ve pankreas bezi de birer kanal ile bağlanırlar. Gastroenteroloji uzmanları sindirim sistemi ve karaciğer hastalıklarının tanısını koyar ve tedavi ederler. Tedavide ilaçlar ve endoskopi ile uygulanabilen girişimsel işlemler kullanılmaktadır. Yıllar önce cerrahi olarak tedavi edilen bir çok hastalık günümüzde endoskopik olarak tedavi edilebilmektedir. Hastanemizde günümüzün en ileri teknolojik endoskopi cihazları ile aşağıda belirtilen hastalıklar kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.Gastroenterolojiyi İlgilendiren Hastalıklar
- Gastroözofageal Reflü Hastalığı
- Yemek Borusundaki Varislerin Tedavisi ( Endoskopik Skleroterapi veya Bantlama     Yöntemi ile )
- Yemek Borusunun Selim ve Habis Darlıkları ( Endoskopi Eşliğinde Buji veya Balon ile Genişletme, Stent Uygulanması )
- Barret Özofagus Denilen ve Uzun Süreli Reflü Hastalığı Seyrinde Gelişebilen, Habisleşme Potansiyeli Olabilen Tablonun Radyofrekans Yöntemi veya Mukozektomi Yöntemi ile Tedavisi
- Mide ve Oniki Parmak Barsağı Ülseri Tanı, Tedavisi ve Bu Seyirde Gelişen Kanama, Daralma Gibi Ciddi Klinik Durumların İlaç ve Endoskopi ile Tedavisi
- Helicobacter Pylori Tanı ve Tedavisi
- Mide Kanseri Tanısı ve Erken Evre Mide Kanserlerinin Mukozektomi Denilen Yöntem ile Tedavisi
- Kronik İshal
- Çölyak ( Gluten Enteropatisi ) Hastalığının Tanı, Tedavi ve Takibi
- Besin Allerjileri
- İltihabi Barsak Hastalıkları: Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolitin Tanı ve Tedavisi
- Hassas Bağırsak Sendromu ( İrritabl Barsak Sendromu )
- Nedeni Bilinmeyen, Gizli Sindirim Sistemi Kanamalarının Tanısı ve Tedavisi
- Sindirim Sistemi Poliplerinin Tanısı ve Endoskopik Olarak Çıkartılması
- Anal Fissür, Anal Fistül ve Hemoroid ( Basur ) Tanı ve Tedavisi
- Akut ve Kronik Pankreas İltihabı ( Pankreatit )
- Pankreas Kanalındaki Darlıkların ve Taşların Tedavisi
- Pankreas Kistlerinin Tanı ve Tedavisi
- Pankreas Kanserinin Tanısı ve Biyopsi Uygulanması   
- Pankreas Kanserine Bağlı Ciddi Ağrıların Endoskopik Olarak Kontrol Altına Alınması ( Çölyak Nörolizis ve Blokaj )

Hepatolojiyi İlgilendiren Hastaliklar
-
Akut ve Kronik Viral Hepatitler ( Hepatit A Virüsü, Hepatit B Virüsü, Hepatit C Virüsü, Hepatit D Virüsü )
- Karaciğer Yağlanması
- İlaca Bağlı Karaciğer Hastalıkları
- Alkole Bağlı Karaciğer Hastalıkları
- Demir ve Bakır Birikimi ile Giden Karaciğer Hastalığı ( Wilson Hastalığı, Hemoktomatoz )
- Otoimmün Karaciğer Hastalıkları ( Otoimmün Hepatit, Primer Biliyer Kolanjit, Primer Sklerozan Kolanjit )
- Siroz ve Seyrinde Oluşan Tablolar ( Karaciğer Koması , Karında Sıvı Birikimi, Böbrek Yetersizliği ...)
- Karaciğer Kanseri
- Karaciğer Nakilli Hastanın Takibi
- Safra Kesesi ve Safra Yolu Taş ve Tümörleri

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

e-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018 | Gelir Tablosu 2020 | Bilanço 2020


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.