E-Dergi   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  


• Kasık Fıtığı

Anne karnında gonadların göçü sırasında oluşan kasık kanalının doğuma yakın kapanamaması sonucu oluşur ve ömür boyu açık kalır. Bu hastalarda, ağlama, ıkınma , öksürme gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda veya üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında kasıkta şişlik ortaya çıkabilir ve hastanın karın içi basıncı azalınca kendiliğinden kaybolabilir (kum saati gibi).

Erkek çocuklarda bağırsağın ve kız çocuklarında over ve tubal yapıların fıtık kesesinin içine girmesiyle fıtık boğulması ve organ kaybına yol açma riski vardır. Tedavisi uygun koşullarda yarı acil cerrahi onarımdır, ancak genel anestezi için risk oluşturan anemi ve enfeksiyon varsa bu sorunların düzelmesine kadar ameliyat ertelenebilir. Kesinlikle kasık bağı ile veya ilaçla tedavisi yoktur.

• İnmemiş Testis

Testislerin böbreklerden vücut ısısından daha serin olan torbalara göç etmesini sağlayamadığı durumlarda inmemiş testis tanısı konur. Torbalara göre daha sıcak ortamı olan karın içi veya kasık kanalında göçün durması sonucu testislerin sperm sayısı ve fonksiyonu azalır. Günümüzde cerrahi tedavi 6 aylıktan itibaren yapılır, ancak retraktil testis (mahcup testis) olan hastaya hormon tedavisi uygulanmaktadır.

• Kabızlık

Çocuklarda günlük dışkılama sıklığı, ilk 3 ayda günde 2-3 kez, 3-12 ay sonrası günlük 1-2 kez olmalıdır. Çoğu anne baba erişkin kabızlığı gibi zorlanarak sert kaka yapmayı kabızlık olarak algıladığı için yumuşak kıvamda kaka yapan ama sıklığı azalmış bebeği normal olarak kabul etmektedir. Ayrıca gün içinde azar azar ve sık kaka yapan çocukta kalın bağırsak alışkanlığı incelenmelidir.

Kalın bağırsak başlangıcından makata kadar geçişin süresi uzamış çocuklarda bu soruna sık rastlamaktayız ( kolonik transit süresi İngiltere’de okul çağı çocuklarında 12 saatten 80 saate uzadığı gösterilmiştir). Kuyruk sokumunda gamze veya aşırı tüylenme olan bebeklerin gerek kabızlık, gerekse idrar yolu sorunları açısından anne babanın dikkatli olması gerekir.

• Mide Reflüsü

Erişkin reflüsünden farklı olarak çocuk büyüdükçe belirtileri değiştiği için tanısında güçlük olmaktadır. İlk 3 ayda bebekte hıçkırık tutma, hırıltılı solunum, teskin edilemeyen ağlama ve burun tıkanıklığı varsa mide reflüsü düşünülmelidir.

Çocuk büyüdükçe uykuda huzursuzluk ve hareketli yatma, diş gıcırdatma, gece ağzından su gelme, sabah ağız kokusu, dişlerde erozyon, renk değişikliği ve çürük, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonu (geçirilmiş bademcik ve geniz eti ameliyatı), bronşiyal astıma, ses kısıklığı, inatçı kuru öksürük, demir eksikliği anemisi, karın ağrısı ve iştahsızlık durumunda akla gastroözofageal reflü ( mide reflüsü) yani mide asidinin yemek borusu ve üst solunum yoluna kaçması akla getirilmelidir.

• İdrar Kaçırma

Çocuklarda gece ve/veya gündüz idrar kaçırma görülmektedir. Gece kaçırma 5 yaşından itibaren tedaviye başlanmakta iken gündüz kaçırma olası böbrek hastalığına neden olma riski açısından daha erken tedavi edilmelidir.

Gece kaçırma 5 yaşındaki çocuklarda % 15-20 oranında görülürken bu oran 14 yaşındaki çocuklarda 1‘e düşmektedir. Halk arasında tedavisinin kısırlığa neden olduğu şeklinde olan algısı yanlıştır. Tedavisi yapılmayan çocuklarda özgüven eksikliği geliştiği gösterilmiştir.

• Hipospadias

Hipospadias, penis içindeki idrar kanalının doğuştan daha kısa gelişmesi sonucu idrar dış deliğinin penis ucu yerine penisin alt tarafa açılmasıdır. Sünnet derisinin alt tarafı eksiktir bu sebeple halk arasında yarım sünnetli veya peygamber sünnetli olarak tanımlanmaktadır.

Cerrahi onarım 6 ay ile 2 yaş arasında yapılmalıdır. Çocuklarda psikoseksüel gelişimi iki yaşında tamamlandığı için daha ileri yaşlarda ameliyat psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Çocuk Cerrahisi

Doğum öncesi taramalarda ortaya çıkan cerrahi hastalıklar hakkında danışmanlıkla başlayan çocuk cerrahisi hizmetleri; doğumdan 14 yaşına kadar sindirim sistemi, idrar yolları ve akciğerleri ilgilendiren cerrahi hastalıkların tedavisi ve takibini kapsamaktadır.

Yapılan cerrahi girişimlerin önemli bir kısmı kasık fıtığı, hidrosel, inmemiş testis ve sünnet gibi günübirlik gerçekleştirilmektedir.

Cerrahi hastalıklar dışında gece ve/veya gündüz idrar kaçırmaları, dışkı kaçırma, kabızlık, karın ağrısı ve mide reflüsü gibi hastalıkların tedavi ve takibi hastanemizde yapılmaktadır.

Çocuk Cerrahisi Doktorlarımız

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

e-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018 | Gelir Tablosu 2020 | Bilanço 2020


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.