E-Dergi   Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Tüberküloz ( Verem ) Hastalığı

Tüberküloz binlerce yıldır var olduğu bilinen Mycobacterium tuberculosis mikrobuyla oluşmaktadır.

Herkeste görülebilecek bir hastalık olan tüberküloz; en çok akciğerlerde olmak üzere bütün organlarda hastalık yapabilir, organlara zarar verir, tedavi edilmemesi / doğru tedavi uygulanmaması durumunda öldürücü olabilir.


TÜBERKÜLOZ NASIL BULAŞIR ?
Tüberküloz mikrobunun kaynağı, tedavi görmemiş, aktif akciğer ve gırtlak (larinks) veremi olan hastalardır. Nefes vermekle, özellikle de öksürmek, hapşırmak, konuşmak ile mikroplar çevre havaya saçılır. Sağlıklı kişiler bu mikropları nefesleriyle alırlar.

TÜBERKÜLOZUN OLASI BELİRTİLERİ NELERDİR?
• İki haftadan uzun süren öksürük
• Ateş, gece terlemesi
• Göğüs ağrıları
• İştahsızlık
• Zayıflama (kilo kaybı) (çocuklarda kilo alamama da olabilir)
• Halsizlik
• Kan tükürme

TÜBERKÜLOZ HASTASI YAKINLARININ DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSULAR:
Tüberküloz hastasının ailesine Tüberküloz (verem) mikrobunu bulaştırma olasılığı çok yüksektir. Çünkü, aynı havayı en uzun süre paylaştığı kişiler aile bireyleridir. Bu nedenle, tüberküloz tanısı kesinleşince, bütün aile bireyleri ve hasta ile aynı havayı paylaşan işyeri ya da başka ortamdaki kişilerin ayrıntılı tetkik ve muayenelerinin gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı
Dr. Ebru DUYGU

 


Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.