Online Dergi   Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Sanal Koroner Anjiyografi Nasıl Yapılır ?

 

Sanal Koroner Anjiyografi, hasta uyanıkken ve nefesini tutarken yapılan, toplam 5 saniye süren oldukça konforlu bir yöntemdir. Hastaya kol toplardamarından boyar bir madde verilir ve bu ilaç kalbe ulaştığında birkaç saniyelik görüntü alınır. Hastanede yatma zorunluluğu yoktur. Klasik kateter anjiyografiye (kasık atardamarından girilerek yapılan) göre daha hızlı ve kolaydır. İnceleme sonrası hastamız günlük işlerine hemen  dönebilir.

Sanal Koroner Anjiyografide, giriş bölgesinde kan toplanması, kasık atardamarında yırtılma ya da balonlaşma gibi klasik kateter anjiyografide bulunan riskler bulunmuyor.  Ayrıca eski anjiyografide olduğu gibi kalbe kadar ilerletilen plastik tüp (kateter) gibi vücut içerisine giren bir yabancı malzeme yoktur.

KORONER ARTER HASTALIĞI NEDİR?
Koroner Arter Hastalığı gelişmiş ülkelerde en sık ölüm nedenidir. Ülkemizde de her yıl 300.000 yakın kişi kalp damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor ve her üç kişiden biri kalp damar hastalıklarına yakalanma riski taşıyor.
Damar duvarlarında zamanla küçük kireç zerrecikleri, yağ  ve kolesterol birikerek kalbi besleyen damarların tıkanması koroner arter hastalığına yol açar. Kalbi besleyen bu koroner arterlerin tıkanması göğüs ağrısına, kalp krizine ve hatta hiç belirti vermeden ani ölüme neden olabilir.

KİMLER KORONER ARTER HASTALIĞI RİSKİ TAŞIMAKTADIR ?

  • Yüksek kolesterolü olanlar,
  • Yüksek tansiyonu olanlar,
  • Sigara içenler,
  • Şeker hastalığı olanlar,
  • Kilo fazlası ve obez olanlar,
  • Ailesinde koroner kalp hastalığı olanlar,
  • Stresli yaşamı olanlar,
  • Çok pasif hayat tarzı olanlar.

Koroner Arter Hastalığı semptomlarını taklit eden pek çok farklı rahatsızlık olabilmektedir. Bazen mide fıtığı, bazen safra kesesi taşları, bazen basit bir adale ağrısı, bazen boyun fıtığına bağlı sol kol ağrısı kardiyak nedenli ağrıları taklit etmekte hastayı endişeye sevk etmektedir. Bu durumlarda yapılacak Sanal Koroner Anjiyografide,  koroner damarların normal çıkması hastanın bütün bu endişelerini giderecektir.

 

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.