E-Dergi   Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Ağrı Bantları İle Ağrısız Bir Yaşam

Bel ve boyun fıtıkları ile kireçlenme gibi kas ve iskelet sistemimizin pek çok hastalığı artık ağrı bantları ile tedavi ediliyor. İlaç ve fizik tedaviye gerek kalmadan ağrıların çoğu azalıyor ya da tamamen geçiyor. Hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Firuzan Altın, ağrı bantlarının kullanımı hakkında bilgi verdi.

firuBel ve boyun fıtıkları ile kireçlenme gibi kas ve iskelet sistemimizin pek çok hastalığı artık ağrı bantları ile tedavi ediliyor. İlaç ve fizik tedaviye gerek kalmadan ağrıların çoğu azalıyor ya da tamamen geçiyor. Hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Firuzan Altın, ağrı bantlarının kullanımı hakkında bilgi verdi.

Ağrı bandı nedir, ne işe yarar?
Ağrı bantları eczanelerde satılan yakı bantları gibi değildir. “Yapıştırdım, ağrım geçiyor” sanısı yanılgıdır, bantların vücuda olan etkisi ile ağrıyı geçirir bu bantlar. Mesela kanlanmayı artırır, kasların gerginliğini azaltır, boyunu uzatır, güçlendirir ve böylece hastanın ağrısını giderir.

Ağrı bantları hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor?  
Lokomotor sinir sistemi hastalıkları dediğimiz bel fıtığı, boyun fıtığı, diz ve kalçadaki kireçlenmeler yani kısaca iskelet sistemimizin tüm hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Bandı belli bir teknikle yapıştırıyoruz. Kasın kasılmasını, gerginliğini azaltıyor. Hastanın hem ağrısı azalıyor, hem hareket fonksiyonları artmış oluyor. Günlük yaşantısında daha iyi hissediyor. Bazen atel kullanıyoruz ama o gerginlik atel kullanmayı gerektirmiyorsa bu bantlarla halledebiliyoruz.

Böylece fizik tedaviye gerek kalmıyor mu?
Gerek kalmayan hastalıklar da var ama birlikte kombine ettiğimiz hastalar da var. Onun dışında mesela sporcular özellikle de atletizmle ilgilenenler bu bantları çok sık kullanıyor.

Vücudun hangi bölgelerine takılıyor?
Tüysüz olan, ağrının ve kasın olduğu hemen hemen her bölgede uygulanıyor. Çocuklarda çok fazla uygulamak istemiyoruz, alerjik reaksiyon ihtimali sebebiyle. Bebek cildi daha hassas olduğu için bebeklerde ve çok küçük çocuklarda uygulamak istemiyoruz ama onun dışında hemen hemen her yaştaki insana uyguluyoruz. Öncelikle küçük bir bölgede deniyoruz, özellikle sentetik ürünlere alerjisi olan insanlarda uygulamıyoruz.

Takıldıktan sonra ne kadar süre kalması gerekiyor?
Üç ile beş gün arasında kalabiliyor. Hasta bu süre içinde banyo yapabiliyor ama kese ya da lifleme yapılmamalı. Sadece kurulanırsa bir sorun olmuyor. Bu bantların yapışkan özelliği oldukça güçlü. Sonrasında hastanın ağrısına göre üç veya beş kez tekrarlanabiliyor. Genellikle beş seanstan sonra hastanın ağrıları giderek azalıyor. Aynı anda vücudun birçok bölgesine de uygulanabiliyor.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

yan-etkiHastanın alerjisi olmadığı sürece hiçbir sakıncası yok. Ağrı bantları, konforlu yaşama daha fazla olanak sağlıyor. Hastanın ilaç alımı azalıyor, gücü artıyor. Fizik tedavi ünitesine daha az geliyor. Atel kullanımının önüne geçiliyor ki ateller oldukça pahalı. Bu anlamda maliyet açısından da hastaya faydası var.  

Hasta ağrı bandını kendi kendine uygulayabiliyor mu?
Hayır. Yapıştırma, germe gibi bir takım teknik uygulamaları var. Kasların başlangıç ve bitiş noktaları, yönleri, boyutu çok önemli. Takarken ve çıkarırken tekniği bilen ve eğitimli birinin yapması gerekiyor. Bunun için özel eğitimler veriliyor. Her fizik tedavi uzmanının veya fizyoterapistin bu tekniği bildiğini söyleyemeyiz.

Başarı oranı yüksek diyebilir miyiz?
Evet, bir buçuk yıldır uyguladığımız hastaların hemen hepsinden olumlu yanıt aldık, herkes fayda görüyor. Bir kere, vücudunuzdaki bandın yapışık olduğu o bölgeyi özellikle koruyorsunuz. Hiçbir etkisi olmadığını düşünsek bile hastanın o bölgeye olan farkındalığı artıyor.

Hastanın herhangi bir hareketini engelliyor mu?
hastaaBantların oldukça esnek bir yapısı var, bu yüzden engellemiyor. Bildiğimiz yara bantları gibi, 5 santim uzunluğunda ince elastik bir bant. Arkasını çekip yapıştırıyoruz. Ama yapıştırma tekniği önemli.

Dirsek, diz gibi hareketli bölgelerde de uygulanıyor mu?
Uygulanıyor. Bantın esneyebilme özelliği bunu sağlıyor. Hareketten çok, krem, tüy gibi bandın yapışmasını önleyecek bir durumun olmaması gerekiyor. Özellikle açık yaranın üstüne uygulamıyoruz. Hastanın egzaması, alerjisi varsa uygulamıyoruz ama onun dışında sağlıklı her deriye uygulanabilir.

Herhangi bir rahatsızlık olmadan, önlem amaçlı kullanılıyor mu?
Sporcular, hiçbir ağrıları olmasa dahi kas güçlerini artırmak için ağrı bantlarını kullanıyorlar


Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.