E-Dergi   Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Metabolik Sendrom

Coğu zaman şeker hastalığı veya insülin direnci metabolik sendrom olarak bilinen sağlık sorunu ile birlikte ortaya çıkar. Metabolik Sendrom olarak bilinen bu çok önemli sağlık sorunu tip 2 erişkin diyabeti gibi hızla yayılmaktadır. Burada da tetikleyici faktör kilo fazlalığı veya obezitedir.

Metabolik sendrom sorununa salt şeker hastalığı veya şeker tolerans bozukluğu olarak bakarsanız yanılırsınız. Metabolik sendrom diyabetten daha önemli ve daha kompleks bir şeydir. Eğer sizde bir metabolik sendromunun varlığından söz edildiyse bu kilo fazlalığı ve diyabet ile birlikte damarlarınızı hızla daralıp tıkanan, çok genç yaşlarda kalp ve beyin krizleri ile baş başa bırakabilecek bir aterosklerozdan ve hipertansiyondan da bahsettiğini bilmelisiniz.

Metabolik Sendrom
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tanımına göre metabolik sendromdan aşağıda ki kriterler var ise bahsediliyor:

1. Şeker hastalığı
2. Bozulmuş glukoz toleransı
3. İnsülin direnci

+ aşağıda ki faktörlerden 2 tanesi

• Hipertansiyon ≥ 140/90 mm Hg
• Dislipidemi : Trigliserid ›1,695 mmol/l ve ≤ HDL 0,9 mmol/l (erkeklerde) ≤ 1,0 mmol/l (kadınlarda)
• Obeziteden özellikle bel-kalça oranı ≥ 0,9 (erkeklerde), ≥0,85 (kadınlarda) ve Beden Kitle İndeks ≥30
• Metabolik sendrom her yaşta görülebiliyorsa da orta yaşlarda yoğunlaşıyor. Kilo- fazlalığı şişmanlık sorunu varsa gençler, hatta çocuklarda bile saptanabiliyor.


Dünya sağlık örgütünün tanımlaması dışında karaciğerde yağlanma, karaciğer iltihabı ve karaciğer enzimlerinde artma (SGOT,SGPT-GGT) özellikle erkek metabolik sendromlularda sık rastlanıyor. Bazı metabolik sendromlularda kanda ürik asid seviyelerinde artış eğilimine de rastlanıyor.

Metabolik sendrom bir çığ gibi yayılıyor. Buda aynı zamanda hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, beyin ve diyabetli hastaların artması anlamına geliyor. En önemli sebeplerden bir tanesi aşırı kalori tüketimi ve bunu dengeleyebilecek hareketin olmaması. Kısacası tembelliği bol bir yaşam tarzı.

Özellikle ailenizde diyabet, hipertansiyon, erken yaşta kalp krizi geçirmiş akrabalarınız var ise ve sizde de gizli şeker, karaciğer yağlanması, polikistik over ve hipertansiyon gibi sağlık sorunlarınız mevcutsa dikkat etmekte fayda var.

Metabolik sendrom teşhisi konulan hastalar ne yapmalıdırlar?

Öncelikle kilo vermeniz gerekecektir. Özelikle bel çevreniz izlenmelidir. Yaşam tarzınızı daha aktif bir duruma çevirmeniz gerek. Bu size metabolik sendrom ve kilo kontrolü konusunda yardımcı olacaktır. Düşük glikemik yüklü besinler tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Metabolik sendromun tüm unsurları tedavi edilmesi gerekir. Doktorunuz ve Diyetisyeniniz size bu konuda yardımcı olacaktır.

Doğru kilo kontrolü için lütfen DIYETISYENE başvurun! Diyetisyeniniz size uygun doğru beslenme programınızı hazırlayacak size glikemik indeks yüklü besinler hakkında yardımcı olacaktır.

Yanlış bir beslenme programı ile sağlıksız şekilde kilo vermek vücudunuzda ciddi hasarlar bırakmaktadır. Yanlış diyetler metabolizmanızı bozmakta ve hastalıklarınızı daha da tetikleyebilir. Lütfen kendi başınıza ve özellikle arkadaşlarınız veya eşinizden dostunuzdan aldığınız diyet listelerle zayıflamaya çalışmayın. Diyetisyeniniz size uygun (tüm faktörleri göz önünde bulundurarak) bir program hazırlayacaktır.


Diyetisyen Yelda Özel Dağcı

BESLENME VE DİYETETİK RANDEVUSU & DANIŞMA İÇİN - 444 50 52


Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.