E-Dergi   Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Çocuk Çağı Obezite

Obezite yağ dokularında sağlığımızı tehdit edecek düzeyde artması ve birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu durum birçok kompleks faktörün etkileşimi sonucunda ortaya cıkar. Bunlar kültürel, sosyal, genetik, fizyolojik, davranışsal ve psikolojik faktörler olarak bilinir. Erişkinlerde beden kitle indeksi obezite tanısında kullanılır. Çocuklarda ise yaşa göre boy, yaşa göre ağırlık ve boya göre ağırlık için oluşturulmuş persantil eğriler gözlenir. Yaşa göre beden kitle indeksi (BKİ) obezite tanısında yardımcı olur. Yaşa göre BKİ’i 5 persentil ve altında olanlar “zayıf”, 85. persentil ve üzerinde olanlar “şişmanlık riski içinde” ve 95. persentil ve üzerinde olanlar “şişman” olarak tanımlanmaktadır. Mesela 9 yaşında bir kız çocuğunun boyu 135 cm ve kilosu 42 kg ise, 95 persentilin üzerinde ve şişman olarak tanımlanmaktadır.

ÇOCUKLARDA KİLO SORUNUNUN SEBEPLERİ

Genetik faktörler, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite azlığı dışında pek çok hormonal ve metabolik hastalık çocuk şişmanlığında da etken olabilir. Kilolu anne ve babanın çocuklarında kilo fazlası daha sık görülmektedir. Aşağıda çocuk şişmanlığının diğer nedenleri sıralanmıştır:

• Sağlıksız beslenme alışkanlıkları özellikle çok yüksek kalorili cips, gofret, çikolata gibi atıştırmalıklar ve şekerlı içecekler çok önemlı rol oynamaktadır. Bunlar çocuğunuza boş kalori dışında hiçbirşey sağlamaz aksine dahada acıkmalarını sağlar. Bu da daha fazla yeme gereksimini artırır.

• Yetersiz fiziksel aktivite kilo problemlerinde başta gelen faktörlerden birtanesidir. Günümüzün çocukları maalesef boş vakitlerini dışarda oynamaktansa veya fiziksel bir aktivitede bulunmaktansa bilgisayar ve televizyonun karşısında geçiriyor. Tembel bir hayat tarzı kilo kontrolünde önemli rol taşıyor.

• Hormonal ve metabolik bazı hastalıklar fazla kiloya sebep olabiliyor. Bu yüzden hormonal ve metabolik sorunlara bakılmalıdır. Mesela tiroit ve böbreküstü bezinin aktivetesi tespit edilmelidir.

• Evde öğünler düzensiz yeniliyor, anne baba çocuğa beslenme konusunda kötü örnek oluyorsa bu çocuğun beslenmesini etkiler.

• Ailede sorunlar varsa (anne ile babanın ayrılması, huzursuz bir aile ortamı), ailede biri öldüyse, okulla ilişkili sorunlar yaşanıyorsa bunlar tetikleyici faktörlerdir.

• Psikolojik sorunlar mesela kişisel güven yetersizliği, özgüven noksanlığı, kişilik bozuklukları, depresyon ve diğer bazı psikolojik sorunların mevcudiyeti de çocuğun beslenmesini olumsuz yönde etkiler.

ÇOCUKLARDA KİLO SORUNU NELERE SEBEP OLABİLİR

Fazla kilolu çocuklar ve gençler çoğu zaman yetişkin yaşlarda da şişman oluyor. Şişman çocuk ve gençlerin özellikle yetişkinlikte pek çok sağlık sorunuyla karşılaşacağından kuşku duymamalısınız. Çoğu çocuk bu sağlık sorunları ile çok genç yaşta karşılaşıyor.
Daha önce Almanyada Hohenheim Üniversitesinde araştırmacı diyetisyen olarak çalıştığım dönemde çocuklarla karaciger yağlanması ile ilgili bir araştırma yaptık. Bu araştırma sonucunda 5-8 yaş arasında kilolu çocukların 25% karaciğer yağlanması çıktı. 73% de ise metabolik sağlık sorunları ile karşılaştık mesela insülin direnci ve hipertansiyon gibi. O yüzden bir şey olmaz çocuğumda biraz fazla kilo var deyip geçmeyin. Sorunu lütfen ciddiye alın. Bu erken yaşta çıkan sağlık sorunları çocukların yetişkin hale geldiğinde hala şişman ise daha da artacağını düşünün.
Özellikle Tip 2 dediğimiz normalde 40-50 yaş arasında ortaya çıkan şeker hastalığı artık çocuklarda bile ortaya çıkıyor. Kilolu veya şişman çocuk ve gençler için tehdit unsuru olan daha pek çok sağlık riski vardır. Sadece bunlarla kalmıyor koroner kalp hastalıkları, beyin-damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarına çok erken yaşlarda yakalanma riski taşıyor. Bunların dışında ilerideki yaşamları boyunca fazla kilolarını vermekle uğraşıp dururlar. Kilolarından dolayı mutsuz oluyorlar. Genelde arkadaşları ve toplum tarafından daha zor kabul ediliyorlar. Buda çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Kısacası kilo fazlalığı ve şişmanlık sorunu çocuklar ile gençleri çok sık hastalandırmakta, daha hızlı yaşlandırmakta, hayat kalitelerini azaltmaktadır.

YAPMANIZ GEREKEN NEDİR?

Eğer çocuğunuzda kilo sorunu var ise mutlaka bir DOKTORA ve DIYETİSYENE danışılmalı ve ona göre bir yol izlenmeli. Genel olarak dikkat edilmesi gereken faktörler:

• Çocuğunuzun yüksek kalorili gıdaları fazla tüketmemesine dikkat edin
• Aç değilken, televizyon izlerken, okurken ya da başka şeyler yaparken birşeyler yemesine izin vermeyin.
• Fast food besinlerin fazlaca ve sık sık yenmemesine dikkat edin.
• Fast food besinleri en fazla haftada 1 günle kısıtlayın.
• Fiziksel aktiviteyı artırın.
• Oturarak yapılan bazı alışkanlıkları kısıtlayın mesela çok uzun süreler televizyon izlemek,
bilgisayar oyunları oynamak ya da DVD seyretmek gibi.
• Mümkünse atıştırma reklamlarını çocuklarınıza izletmeyin. Bunlar çocuk ve gençleri fazla kontrolsüz besin tüketmeye yöneltebilir, yoğun enerjili besinleri tercih etme alışkanlığını körükleyebilir.
• Çocuğunuzun öğün atlamasına izin vermeyin! Yemeyerek, öğün atlayarak asla kilo verilmez, kilo kontrol edilmez.
• Çocuğunuza kesinlikle hazır, internetde bulduğunuz pöpüler bir diyet uygulamayın. Bunun size yaraından çok zararı olur!
• Çocuklar ve gençler büyüme çağında olduklaru için beslenme kısıtlamalarından kaçının. Diyetisyen çocuğunuzun gelişimini etkilemeyen bir beslenme programı ile sizi yönlendirecektir.
• Birlikte yemek yapmaya çalışın. Çocuklar yemek pişirmeyi severler. Böylelikle beraber pişirdiğiniz için sağlıklı yemekleri yerler ve yemek yapmayıda öğrenmiş olurlar.
• Her zaman masaya oturarak ve beraber yemek yemeye çalışın. “Az ye” gibi cümleler kullanmayın!
• Yemekte onunla konuşun, sohbet edin. Yemek sürecini bir beslenme eğitimi süreci gibi değerlendirin. Ama onu çok üzmeden. cümlesini unutun!
• Yemeği yavaş yiyin. Hızlı yenilen yemeklerde doygunluk hissi daha geç oluşur buda fazla gıda tüketimine yol açar.
• Evde şekerli ve yağlı besinlerı evde bulundurmayın. Kurabiye, börek, çikolata ve şekerlemeler gibi yiyecekleri evden uzaklaştırın.
• Yemek porsiyonlarınızı küçültün.
• Çocuğunuza, tabağındaki yemeği mutlaka bitirmesi için ısrar etmeyin.
• Besinlerle çocuğunuzu cezalandırıp veya ödüllendirmeyin.
• Bütün aile fertlerinin katılabileceği fiziksel aktiviteler ve egzersizler düzenleyin.
• Çocuklarınıza atıştırmaları yasaklamayın. Atıştırmaların düşük kalorili ve sağlıklı olmasına dikkat edin.
• Okulda sağlıklı beslenmesini sağlayın.
• Çocuğunuzun beslenme çantasına sağlıklı ara öğünler koyun mesela meyve ve yoğurt gibi.


Diyetisyen Yelda Özel Dağcı

BESLENME VE DİYETETİK RANDEVUSU & DANIŞMA İÇİN - 444 50 52


Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.