E-Dergi   Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

İlk Günkü Heyecan Okul Fobisine Dönüşmesin!

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Doç. Dr. Didem Öztop çocuklarda yaşanan okul fobisi ve ailelere düşen görevler hakkında bilgi verdi. Eylül ayı sonbaharın habercisi olduğu gibi hem aileler hem çocuklar için okul telaşının başladığı ay.

Yaz döneminde tatil ve okul seçiminin ardından okulun gelmesiyle birlikte hem çocukları hem de aileleri okul heyecanı sarar, ancak okula yeni başlayan çocuklar için bu deneyim alışkın olduğu ve bildiği bir çevreden farklı bir dünyaya geçiş yapmaktır, bu da heyecan verici ve merak uyandırıcı olduğu kadar kaygı verici de olabilir. Araştırmalar da 7-12 yaş arasındaki çocukları kaygılandıran konuların başında okulun geldiğini ortaya koymaktadır.

Çocuk bir yandan anne-babadan ayrılıp yeni yetişkinlerle bağ kurmaya çalışırken bir yanda tamamlaması gereken görevleri vardır. Bunlar okuma-yazmayı öğrenmek, ödevler ve sınavlarla tanışmak, arkadaş edinmek, spor ve sosyal faaliyetlere katılmak. Okula başlama konusunda her çocuğun tepkisi farklıdır. Bazı çocuklar yeni durumlara kolayca uyum sağlayabildikleri için okula da hızla uyum sağlarken, bazıları daha yavaş  bazıları yeni durumlara daha yavaş ve zor alıştıkları için okula uyumları da daha zor ve zaman alıcı olabilir.

Okulla ilgili güçlük yaşayan çocuklara yapılabilecek bazı şeyler çocukların duygusal ve zihinsel olarak okula hazırlanmalarını sağlayarak uyumlarını kolaylaştırabilir.

Çocuğun okula hazırlanmasında ailelere düşen görevler neler?

  • Okul açılmadan önce çocukla birlikte okulu ziyaret etmek.
  • Okul ziyaretinde hem okul müdürü, sınıf ve rehber öğretmeniyle tanışmak, hem de sınıfı dışında çocuğun kullanabileceği spor salonu, bilgisayar odası, kütüphane, yemekhane, kafeterya gibi bölümleri görmek çocuğun rahatlamasını sağlar ve kaygılarını azaltır. 

Okul hakkında bilgi verin

  • Okulun beklentilerini, neler yapılacağını, okulun kurallarının neler olduğu, dersler, teneffüsler, oyun zamanları, okula nasıl gidip-geleceği, o okuldayken anne-babanın neler yapacağını hakkında konuşmak faydalı olur.
  • Anne-babası olarak her konuda her zaman yardıma ve her türlü konuyu konuşmaya hazır olduğunuzu anlamasını mutlaka sağlayın.
  • Destekleyici olun

Okula yeni başlayan çocuklar arkadaş bulma veya öğretmenle iyi bir ilişki kurma konusunda endişe duyabilirler. Bu endişeleri sakince dinleyin ve doğal davranın. Onu anlamaya çalışın ancak kaygılarına ortak olmayın.

  • İlk gün çocuğunuza eşlik edebilirsiniz

Okulun ilk günü okula giderken anne- baba olarak çocuğa eşlik etmek çocuğu rahatlatabilir ve güven duymasını sağlar. Okula gittikten sonra kısa ve sıcak bir vedayla ayrılın. Eğer mümkünse okul sonrasında birlikte beraber bir aktivite yapılabilir (yemeğe gitmek, parkta oyun oynamak, eksik okul eşyalarını almak gibi). Bu süreçte sorgulayıcı bir tavır takınmadan çocuğun okulda ilk gününün nasıl geçtiği, ne hissettiği hakkında konuşulabilir, o günü tamamladığı için onu övebilir ve takdir edebilirsiniz.

  • Çocuğum okula giderken ağlıyor normal mi?

Okulun ilk günlerinde ağlama, okula gitmek istememe, anneden ayrılamama gibi davranışların görülmesi doğal bir durumdur, bu süreçte öğretmenle iş birliği yapmak, onun endişelerini anlamak ancak okula gitme konusunda kararlı davranmak sorunu hızlı çözebilir,  ancak kimi çocuklarda okulun ilk günlerinde görülen bu durum uzayabilir ve çocuk okula gitmek istemez, hatta okula gitmeyi tamamen ret edebilir. Ayrıca okul saatlerinde şiddetli baş ağrıları, şiddetli karın ağrıları, mide bulantıları, kusma gibi fiziksel belirtiler gösterebilir. Bu durum 1 ay gibi bir zaman alırsa okul fobisi açısından uzman yardımına başvurmak gerekir.

DOÇ. DR. DİDEM ÖZTOP
ÇOCUK VE ERGEN PSİKİYATRİSİ RANDEVU & DANIŞMA İÇİN: 582 50 50-1409


Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.