E-Dergi   Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Rinoplastı̇ Burnun Yenı̇den Doğuşu

Burun yüzün tam ortasında bulunan, kişinin yüz güzelliğini, duruşunu, karşısındaki kişilerdeki ilk izlenimini önemli ölçüde etkileyen bir organdır. Rinoplasti yani estetik burun veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olanıdır.

Bu ameliyatla burun küçültülebilir, burun ucunun veya kemerinin şekli değiştirilebilir, burun deliklerinin genişliğini daraltılabilir, burunla üst dudak arasındaki açı düzeltilebilir. Erkekler burunlarının daha çok boyutuyla ilgileniyor, büyük burunluysa daha küçültülmüş, yüzüne uygun, ilk bakışta boyutu nedeniyle dikkat çekmeyen burun istiyor. Kadınlar ise boyuttan önce güzel görünümlü, doğal bir burun istiyor.

Ekran Resmi 2014-09-12 13.11.25

Ameliyat öncesinde, hastaya önce ne istediği sorulur. Şeklinden tutun da içerdeki fonksiyondan, nefes alıp verirken sıkıntı yaşayıp yaşamadığına kadar herşey. Ardından ayrıntılı bir muayene yapılır. Deviasyon var mı, müdahale gerekiyor mu, burnun dışarıdan kemeri var mı, burun kanatları geniş mi küçük mü, burnun yüze orantısı nasıl, burunda eğrilik var mı incelenir. Tüm bunların dışında burnun alınla, dudakla açısı, yüz kemikleri, elmacık yanak kemikleriyle ilişkisine bakılır. Hastanın fotoğrafları çekilir, bunlar dijital ortamda bilgisayara aktarılır. Hastayla birlikte yeniden üzerinde konuşulur. Hastaya ne yapabileceğimiz, nelerin olmayacağı anlatılır. Geniş ve uzun bir yüze küçük burun olmaz. Aynı şekilde burun ucu çok kaldırılmış, kemeri çok oyulmuş burunlar önerilmez.

Araştırmalarda, kadınların burun estetiğini daha çok istedikleri belirlenmiş. Erkekler ise
deformasyonlu burunları nedeniyle Rinoplasti isterler.

Ekran Resmi 2014-09-12 13.11.31BURUN ESTETİĞİNDE MEMNUNİYET ORANI NEDİR?
Eğer hastaya ameliyat öncesi burnun şeklini almasının altı ay ile bir yıl arası bir süreyi bulacağı anlatılırsa, yüzde 90 oranında mutlu oluyorlar. İyi bilgilendirme yapamadıysak hasta ameliyat sonrasında sıkıntı yaşayabiliyor. Birkaç gün rahat nefes alamıyor. Burun alçısını alınca şiş oluyor, ikinci üçüncü haftadan sonra şişlikler iniyor. Geç dönemde hastalar memnun oluyor. Ameliyatlardan sonra bir hafta burun atele alınır. Atel alındıktan sonra değişen bir yüz görülür. Kişinin buna alışması zaman alır. Alın, burun, dudak açısı değişiyor. Hasta bir anda farklı bir yüz görüyor, bunları hastaya iyi anlatmak gerekir. Ameliyat süresi yapana ve ameliyat olan kişinin özelliklerine göre 1,5 ile 3 saat arasındadır.

BURUN ESTETİĞİNDE SON TRENDLER NELERDİR?
Genel olarak burun estetiği operasyonunda burun kemeri alınır, kıkırdakları şekillendirilir, kemikleri keserek şekillendirilir, daha düzgün bir çatı oluşturulur. Bunu iki şekilde kapalı veya açıkteknikleyapıyoruz.Dünyadadahaçokaçık teknik uygulanması yönünde artan bir eğilim var. Bunun avantajı kemikleri, kıkırdakları görerek şekillendiriyorsunuz. Daha önce hastalar estetikten sonra burnum çöktü, düştü derlerdi. Giderek bu tekniğin avantajından dolayıhastalardanbusözleridahaazduyuyoruz.


BURUN ESTETİĞİNDEN SONRA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR?

Hastalar burun estetiği ameliyatı olduktan sonra bir gün hastanede yatıp taburcu olurlar, sonrasında evde 2-3 gün dinlenmeleri gerekir, yüz yukarı yatmaları önerilir, efor gerektirmeyen işleri varsa 3-4 gün sonra gidebilirler.

• Atel ve bandajlar alınıncaya kadar bir haftalık bir süre dinlenmeleri gerekir.
• İki – üç hafta sonra aşırı efor gerektirmeyen sporlar, yürüyüş yapabilir, kafasını suya sokmadan yüzebilir, hafif koşular uygun olabilir.
• İlk üç ay burunlarına darbe gelmeyecek şekilde spor yapabilirler. Futbol, basketbol gibi temasa açık sporlar önerilmez.
• Gözlük kulananların, ilk iki üç hafta lens takması önerilir, 3 haftadan sonra hafif bir gözlük kullanabilirler. Burun bölgesine bası yapmayan gözlükler kullanabilir.
• İlk bir hafta aşırı sıcak, nemli ortamlardan (sauna, hamam vb.) uzak durmalı.
• Burun ameliyatından sonraki ilk iki hafta burun lavajları yapılmalıdır. İki üç hafta boyunca yüzme sporu yapılmamalı. Dalış sakıncalı. Uçakla seyahat yapılabilir.
• Ameliyat olacak tüm hastaların ameliyat öncesinde sigarayı bırakmaları önerilir.

 


Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.