E-Dergi   Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Ramazanda Sağlıklı Beslenin

RAMAZANDA SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENİN

Ramazan ayının en keyifli yanı, kalabalık sofralarda yenilen lezzetli yemeklerdir. Uzun süreli açlık sonrası hızlı bir şekilde tüketilen bol yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler beslenme alışkanlıklarımızı tamamen değiştirmektedir. Bu sıcak ve uzun günlerde vücuttan terleme ile  sıvı ve elektrolit kaybı artmaktadır. Uzun süreli açlık sonucu kan şekerinde düşmeler yaşanmaktadır. Bunlar sonucunda da halsizlik, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı gibi rahatsızlıklar görülmektedir.

ORUÇLU İKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Oruçlu olduğumuz günlerde en az 3 veya 4 öğün beslenmelidir. Öğün sayımız 3’den aşağı düşmemelidir. Normal günlerde 6 öğünde tükettiğimiz tüm yiyecekleri oruçlu günlerde 4 öğünde tüketmelidir. Akşam iftarımızı çok ağır olmayan yemeklerle açabilir. Çok sıcak olmayan az yağlı bir çorba ile iftara başlayabiliriz.  Yağlı ve salçalı yemeklerde, hamur işi ve tatlılardan kaçınılmalıdır. Etli veya kıymalı sebzeler tercih etmeli veya ızgara yada yağsız haşlama etler beslenmemize eklenmelidir. İftarda kesinlikle aşırı miktarda tüketimden uzak durulmalı ve besinler yavaş tüketilmelidir. İftardan 2-3 saat sonra tekrar meyvelerimizi tükenmelidir. Sahur öğünümüz tüm gün içindeki besin ve enerji ihtiyacını karşılayacağı için çok önemlidir.  İftarda olduğu gibi yağlı, salçalı, hamur ve tatlı ağırlıklı yiyeceklerden kaçınarak ceviz, badem, yumurta, peynir, az yağlı yoğurt ve tam buğday veya çavdar ekmeği tüketerek bir menü hazırlanmalıdır.

SIVI ALIMINA DİKKAT!

İftar ve sahur arasında sıvı alınımına dikkat etmelidir. Üst üste içilen su midede aşırı şişkinliğe yol açacağı için hazımsızlığı da beraberinde getirecektir. Bu nedenle de  su tüketimini yavaş yavaş yapmak gerekmektedir. Öğünleri değişik saatlere yayarak mide çok uzun süre boş bırakılmamalıdır. Mideyi aşırı doldurulmadan şişkinlik, hazımsızlık vb. rahatsızlıklardan korunmalıdır.

Diğer önemli bir husus da bol salata tüketimidir.  Salata, lifli yiyecek olduğu için sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, vitamin ve mineral açısından zengin ve tokluk hissi verir. Oruçta beslenme şeklimiz tamamen değiştiği için bağırsakta çalışma problemi (konstipasyon) olabilir. Bu nedenle hem iftarda hem de sahurda yemekten önce 2-3 adet kayısı ile birlikte bir bardak ılık su içilmesi fayda sağlayacaktır. Çay ve kahve tüketiminde çok aşırıya kaçılmamalıdır. Bu içecekler öğün esnasında veya öğünden hemen sonra alınırsa bağırsaklardaki emilini azaltır. Ayrıca bu içecekler vücutta aşırı su kaybına neden olur.

İFTARDAN SONRA HAREKET ŞART

Akşam iftardan sonra imkan varsa,  açık havada hafif tempolu yürüyüş yapmalıdır. Oruç nedeniyle şeker hastalığı olan kişilerin sağlık durumunun bozulma riski çok yüksektir. Bu nedenle oruç tutmamalarını tavsiye ederiz. Tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin çok dikkatli davranmaları gereklidir. Hastalığı ilerlemiş kişilerin kesinlikle doktoru ile görüşmesi ve doktorunun tavsiyesi doğrultusunda oruç tutup tutmamaya karar vermesi gereklidir.Ögeyi Oylayın
(4 oy)

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

E-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.