E-Dergi   Hastanemizi Gezin   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Puva Tedavisi Nedir?

PUVA tedavisi, yutulduktan sonra 24 saat içinde vücuttan atılan psoralen adlı bir ilaçla,

güneş ışığının içinde bulunan Ultra Viyole-A’nın birlikte kullanıldığı bir tedavidir.

PUVA Tedavisi Alan Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Kurallar:

1. İlaç cihaza girmeden 2 saat önce yutulmalıdır.

2. İlaç yutulduğu andan itibaren 24 saat süreyle güneş ışığı ve floresan lambaların bulunduğu yerlerde (büyük alış-veriş merkezleri, evler gibi) mutlaka koruyucu gözlük takılmalıdır. Bu uygulama gözün zarar görmemesi açısından zorunludur.

3. PUVA tedavisi süresince oluşabilecek deri kuruluğu, gerginlik, kaşıntı, batma, yanma gibi şikayetleri azaltmak için haftada en az 2-3 kez duş alınız.

4. PUVA tedavisi süresince banyo ve duşlarınızı yumuşak lifle ve nemlendirici sabunla yapmanız gerekir. Derinizi nemlendirmek için nemlendirici yağlar, kremler, losyonlar kullanmalısınız. Bu konuda gerekli bilgi size PUVA’dan sorumlu uzman doktor tarafından

5. PUVA tedavisinden 1 gün önce banyo yapınız. Tedaviye temiz iç çamaşırları ve giysilerle geliniz. Unutmayın cihazı yalnız siz kullanmıyorsunuz. Bu nedenle cihazın ve tedavi odasının temiz tutulması çok önemlidir.

6. Doğumsal benler ve sonradan olan koyu renkte benlerin üzeri PUVA tedavisine girmeden önce kapatılmalıdır. İlk PUVA uygulamasını size PUVA’dan sorumlu uzman doktor

7. PUVA tedavisine ilk başladığınızda ve daha sonra ayda 1 kez olmak üzere PUVA’dansorumlu uzman doktor tarafından görülmeniz gerekmektedir.

8. PUVA tedavisi görüyorken herhangi bir enfeksiyon geçirdiğinizde (grip, diş absesi, üst solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu gibi)mutlaka PUVA’dan sorumlu uzman doktora bildirmeniz gerekmektedir.

9. PUVA tedavisi sırasında bir ilaç kullanmaya başladığınızda (vitamin, ağrı kesici veya herhangi bir hastalığa karşı doktor tarafından verilen ilaç) mutlaka PUVA’dan sorumlu


Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.


                        

e-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.