E-Dergi   iletişim whatsapp0549 610 11 75   Online Randevu0850 811 50 52  

Bedros Şirinoğlu Müzesi

Farklı kültürlerden gelen insanların bir arada özgürce ağırlandığı bir misafirhanedir İstanbul. Bu güzel misafirhanenin tarihsel ve kültürel dokusuna 5 Aralık 2004 Pazar günü yeni bir renk daha eklendi: "Bedros Şirinoğlu Müzesi."

Bedros Şirinoğlu Müzesi 1832 yılında Kazaz Artin Amira Bezciyan'ın girişimci ruhuyla kurulan Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfını tamamlayan son halkadır. Bu büyük kompleksin içinde inanç,kültür ve sosyal gelişmeler iç içe geçiyor. İnsanları her yönüyle cezbeden bu kompleks içerisine açılan müze Sn. Bedros Şirinoğlu'nun maddi ve manevi katkılarıyla oluşturulmuş, Ermeni tarihinin yaşayan bir sembolü olarak ve Türkiye'de açılan ilk ermeni müzesi ünvanı ile gelecek kuşaklara açılacaktır.

Müzeyi gezdiğinizde Ermeni insanlarının beğeni ve zevklerini yansıtan eserlerle karşılaşacaksınız. El işi günlük kullanım eşyaları, inançlarını simgeleyen dini materyaller, Surp Pırgiç Hastanesinin padişahlar ve üst rütbeli din adamları tarafından verilen açılış fermanları, salnameler, vakfiye defterleri, tıbbi malzemeler, hüccetler, çiniler, göz kamaştıran tablolar.. vb. birçok eser göreceksiniz.

Bu eserleri incelediğinizde Osmanlı döneminden günümüze kadar Ermeni toplumunun gelişim şemasını takip edebilir, günlük yaşayışlarına girebilir, farklı dönemlerde hangi statülere sahip olduklarını ve nasıl bir kültürle yoğrulduklarını anlayabilirsiniz.

Bedros Şirinoğlu Müzesi Ermeni kültürünü ve toplumsal yaşayışını bir nebze olsun sizlere görsel olarak yaşatmaya çalıştığımız bir mekandır.

Hasta ve Ziyaretçi Hakları

Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi size aşağıda açıklanan haklarınızı sağlamaktadır. Sağlık görevlileri ve diğer çalışanlarımız, haklarınızın bilincinde olup size saygıyla hizmet sunarlar.

e-Bülten Üyeliği

Haber ve duyurular için üye olun

                        

Bilançolar | Gelir Tablosu ve İktisat 2017 | Gelir Tablosu ve Bilanço 2018 | Gelir Tablosu 2020 | Bilanço 2020


Bu web sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı ve site içindeki tüm dokümanlar Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’ ne aittir. Site içerisinde yer alan sayfalarda aksi belirtilmediği sürece, hiçbir doküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne şekilde olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz (arama motorlarının dizinleri için kullandıkları geçici bellek kayıtlarından alınmış olsalar dahi). Sitemizi ziyaret eden misafirlerimiz, sitenin telif hakkı konusunda hastanemizin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin onayı olmadan hiç bir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dokümanlar, Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık onayı olmaksızın başka siteler ya da medyalara kopyalanamaz.